Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... expropriere
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

expropriere

instanta a anulat titlul meu de proprietate in sensul diminuarii cu 100 mp suprafata de teren ce apartine domeniului public conform hotararii de guvern, pe care este construita o gradinita , suprafata ce urmeaza sa ne fie atribuita pe un alt amplasament. In aceste conditii eu pot sa cer exproprierea? fiind vorba de o gradinita de utilitate publica?
Nu. Cum sa cereti exproprierea? Exproprierea se realizeaza pentru cauza de utilitate publica, cu o justa si prealabila despagubire, dar nu se "cere" sau hotaraste de catre o persoana fizica.
Doriti despagubiri banesti pentru cei 100 mp? Ati mentionat faptul ca vi se vor restitui in natura cei 100 mp, pe un alt amplasament. Este optiunea dvs.
Nu inteleg la ce altceva va referiti.
nu, eu vreau sa cer in instanta exproprierea, fiind vorba de un imobil - gradinita-de utilitate publica. pentru faptul ca nu exista nici o declaratie noua de utilitate publica din care sa rezulte intentia consiliului local de a mentine exproprierea terenului pentru scop instructiv educativ.. Conform art.35 din Legea 33/1994 daca bunurile imobile expropriate nu au fost utilizate in termen de un an.