Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... sentinta definitiva si irevocabila
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

sentinta definitiva si irevocabila

in apel s-a dat o sentinta definitiva .vreau sa devina si irevocabila, cei de la tribumal mi-au spus ca trebuie sa depun o cerere de "definitiva si irevocabila". Cum arata o astfel de cerere? (un model)
sorinsps, utilizator
V-ati judecat in penal sau in civil? In penal nu exista hotarari "irevocabile".
Daniladion , Avocat
In penal, dar cei de la arhiva mi-au spus ca trebuie sa depun o cerere sa devina si irevocabila.
Chiar nu se intelege ce doriti. Dvs. nu puteti depune o cerere prin care sa ramana definitiva o sentinta.
Poate doar daca renuntati la calea de atac. Dar mai sunt si alte parti in dosar si, pana nu trece termenul de 10 zile, nu aveti cum sa legalizati.
Sau doriti sa legalizati si va trebuie numai o banala cerere de legalizare?