avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 954 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... sentinta definitiva si irevocabila
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

sentinta definitiva si irevocabila

in apel s-a dat o sentinta definitiva .vreau sa devina si irevocabila, cei de la tribumal mi-au spus ca trebuie sa depun o cerere de "definitiva si irevocabila". Cum arata o astfel de cerere? (un model)
Ultima modificare: Joi, 13 Ianuarie 2011
sorinsps, utilizator
Cel mai recent răspuns: Gabriela Mihai , Avocat 13:02, 13 Ianuarie 2011
V-ati judecat in penal sau in civil? In penal nu exista hotarari "irevocabile".
Ultima modificare: Joi, 13 Ianuarie 2011
Daniladion , Avocat
In penal, dar cei de la arhiva mi-au spus ca trebuie sa depun o cerere sa devina si irevocabila.
Chiar nu se intelege ce doriti. Dvs. nu puteti depune o cerere prin care sa ramana definitiva o sentinta.
Poate doar daca renuntati la calea de atac. Dar mai sunt si alte parti in dosar si, pana nu trece termenul de 10 zile, nu aveti cum sa legalizati.
Sau doriti sa legalizati si va trebuie numai o banala cerere de legalizare?

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Hotarare divort cypyk cypyk acum cateva zile am avut ultimul termen la divort. s-a culpa comuna, pensie intretiere copil etc. cand ramane sentinta definitiva si irevocabila? vreau sa iau ... (vezi toată discuția)
Executare hotarare comerciala bubu.g bubu.g Am o sentinta pronuntata de Curtea de Apel sectia contencios administrativ si fiscal, litigiu comercial intre 2 societati comerciale, valoarea litigiului ... (vezi toată discuția)
Cum pot obtine ca hotararea data de instanta de apel, respectiv tribunalul, sa devina definitiva si irevocabila?  Loredana Puscasu Loredana Puscasu Am primit hotararea instantei de apel si este specificat faptul ca este definitiva si ca o pot ataca cu recurs in termen de 30 de zile. Nu intentionez sa atac ... (vezi toată discuția)