Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... muncitor calificat sau necalificat?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

muncitor calificat sau necalificat?

daca poate cineva sa imi raspunda la intrebarea : este considerat muncitor calificat sau necalificat- din punct de vedere al salariului de incadrare, ajutorul de ospatar ? in fisa postului se cer studii medii (pentru necalificat sunt necesare doar studii generale) dar totusi nu are calificare de ospatar ..... cum este corect sa il incadrez avand in vedere ca, practic ,presteaza aceeasi munca.multumesc
Daca nu are calificare de ospatar este necalificat. Nimic nu va impiedica sa ii dati acelasi salariu ca si ospatarului daca fac aceasi munca.
Legislatia impune un salariu minim nu impune acordarea unui salariat cel mai mic salariu din economie.
Un angajator poate platii un muncitor necalificat si cu 1000 lei si un muncitor calificat cu minimul impus de lege, este legal.
Buna dimineata !
Muncitorul calificat este cel care are calificare in domeniul in care lucreaza .... iar in conditiile spetei vorbim de un muncitor necalificat ........