Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... indemnizatie crestere copil
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

indemnizatie crestere copil

Buna ziua.

As dori sa stiu daca sunt angajata cu jumatate de norma, 4 ore, la doua firme, voi beneficia de indemnizatia de crestere a copilului. De asemenea as dori sa stiu ce perioada trebuie sa fiu angajata inainte de nasterea copilului. Multumesc.
O zi buna!

mariana radu, utilizator
Indemnizatia se primeste daca ati avut un venit impozabil. Deci daca ati platit impozit primiti indemnizatia. Ca sa fiti platita in cele 126 de zile de concediu prenatal trebuie sa fi avut o contributie de minim 6 luni, iar ca sa primiti pentru 1 an sau 2 an (asa cum e acum) trebuie sa fi contribuit 12 luni.
Multumesc mult de tot. M-am mai linistit.:D