Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... accident auto
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

accident auto

onorariile avocatilor in 2011 s-au marit fata de 2010? marirea este justificata de cresterea taxelor si impozitelor ? intr-un accident auto,cu laturi penala si civila,avocatul victimei a primit onorariile pentru fond,apel si recurs,desi in faza de apel s-a ajuns la o intelegere cu inculpatul, astfel incit n-a mai fost nevoie de recurs. in aceste conditii , nu este moral si legal ca avocatul victimei sa restituie onorariul pentru recursul care nu a mai avut loc?
avocatul primeste onorariul pentru serviciile de reprezentare si asistenta juridica si nu pentru obtinerea unei decizii anume a instantei. chiar si intelegerea dintre parti nu inlatura dreptul a onorariu daca exista contract incheiat cu avocatul pentru faza apelului, recursului.

onorariile sunt stabilite liber de catre fiecare avocat, nu exista o crestere / scadere generala a onorariilor. fiecare decide ce onorarii va practica in anul respectiv si ce criterii stau la baza stabilirii sale.

ca sa va faceti o idee despre modul de calcul al unui onorariu va rog sa cititi articolul postat aici [ link extern ]