Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Referitor Lege organizare si functionare asociatii de ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Referitor Lege organizare si functionare asociatii de proprietari Lg. 230/2007

Analizand textul Legii nr. 230/2007, Art. 21 alin (1) "La adunarea generală de constituire a asociaţiei de proprietari, proprietarii vor alege dintre cei prezenţi un comitet executiv, format din preşedintele asociaţiei de proprietari şi un cenzor sau o comisie de cenzori, şi vor hotărî numărul membrilor acestora şi durata mandatelor lor.".............., am interpretat textul de lege ".... vor alege dintre cei prezenţi un comitet executiv, format din preşedintele asociaţiei de proprietari şi un cenzor sau o comisie de cenzori, şi ........." in modul urmator:
comitetul executiv ce se alege este compus din presedinte si un cenzor sau o comisie ????????????

Analizand in continuare textul de lege am constaatt ca atributiile Comitetului executiv, presedintelui si comisiei de cenzori sunt total diferite.

NU CUMVA LEGIUITORUL A VRUT SA SPUNA URMATOARELE: ALEGE comitetul executiv dintre care unul este presedinte asociatiei de proprietari si si un cenzor sau o comisie de cenzori !!!!!!!!!!
Va rog cine poate sa ma lamureasca?
Multumesc.
"La adunarea generală de constituire a asociaţiei de proprietari, proprietarii vor alege dintre cei prezenţi un comitet executiv, format din preşedintele asociaţiei de proprietari şi un cenzor sau o comisie de cenzori"

Daca legea asa scrie, inseamna ca, comitetul executiv este alcatuit din presedinte si un cenzor/comisie cenzori. Ce, nu ati mai vazut exprimari de 2 lei noi prin legi? Tipic romanica . Studiati si HG 1588/2007 (norme metodologice la L 230)
gaskoe, utilizator
ati citit si normele de aplicare a lg 230/2007? S-au publicat in m.of. nr. 43 din 18 ianuarie 2008 .