Forum Discuţii contabile şi ... Impozite şi taxe locale Impozitarea cladirilor dobandite prin Legea 10/2001.
Discuție deschisă în Impozite şi taxe locale

Impozitarea cladirilor dobandite prin Legea 10/2001.

ART. 252 privind Majorarea impozitului datorat de persoanele fizice ce detin mai multe cladiri precizeaza ca :
(1) Persoanele fizice care au in proprietate doua sau mai multe cladiri datoreaza un impozit pe cladiri, majorat dupa cum urmeaza: ..................................
Iar apoi:
(2) Nu intra sub incidenta alin. (1) persoanele fizice care detin in proprietate cladiri dobandite prin succesiune legala.
Cladirile dobandite prin retrocedare , in baza unor dispozitii bazate pe Legea 10/2001, si care au apartinut autorilor actualilor proprietari, si care deci ar fi fost dobandite in mod normal prin succesiune legala, intra sub incidenta art.2?
In caz afirmativ, care sunt argumentele pe care le pot aduce la ANAF posesorii unor astfel de dispozitii?
ANAF ???? Ce are acesta cu impozitele locale care se achita la primarie ???