Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... DREPTUL TATALUI DE A-SI VEDEA COPIII
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

DREPTUL TATALUI DE A-SI VEDEA COPIII

Cum se procedeaza in urma divortului pt ca tatal sa-si vada copiii?In coditiile in care tatal a fost violent cu unul dintre copii,cu sotia in prezenta copilului,iar sotul nu vrea sa vina sa ia copiii si vrea sa-i fie adusi la el de catre altcineva decat sotia?
a cerut un program de vizita, scrie ceva de vizita in hotararea de divort?
Inca nu nu s-a pronuntat divortul si eram curioasa ce se va intampla
asteptati intai , poate nici nu cere un program de vizita. si daca cere, in nici un caz nu e obligat cineva sa-i duca #-o. vine sa-i ia si ii aduce inapoi
iar daca dovediti ca a fost violent cu un copil , posibil ca va avea drept sa-i viziteze doar in prezenta dvs
gi-jane2, moderator
important a scris:

Inca nu nu s-a pronuntat divortul si eram curioasa ce se va intampla

La pronuntarea hotararii de divort se va consemna si modul in care minorul a fost incredintat unuia dintre parinti. Celalalt poate solicita dreptul la vizita si se poate consemna in hotararea respectiva posibilitatea de vizitare si de veghere asupra cresterii si educarii copilului. Daca violenta respectivului asupra copilului poate fi dovedita, atunci instanta poate dispune modul in care tatal isi poate vizita copilul incredintat mamei. Asteptati sa vedeti ce va hotara instanta de judecata. In cazul in care, sunteti nemultumita de solutia instantei de fond, puteti sa atacati hotararea printr-o cale de atac, formulata in termenul legal.