avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 431 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... hotarare divort
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

hotarare divort

stie cineva hotararea de divort definitiva si irevocabila se primeste tot acasa?(pe cea definitiva am primit-o din 15 feb.)Sau de unde se scoate?inteleg ca tb si legalizata(unde?cum?)ca sa fie apoi valabila.
Ce fac cu certificatul de casatorie(la dosar am depus doar copia legalizata) imi ramane mie ca amintire sau tb depus undeva?
Multumesc.
ileana1 a scris:

stie cineva hotararea de divort definitiva si irevocabila se primeste tot acasa?(pe cea definitiva am primit-o din 15 feb.)Sau de unde se scoate?inteleg ca tb si legalizata(unde?cum?)ca sa fie apoi valabila.
Ce fac cu certificatul de casatorie(la dosar am depus doar copia legalizata) imi ramane mie ca amintire sau tb depus undeva?
Multumesc.


Daca ai ajuns in recurs, nu se comunica, va trebui sa mergi la instanta sa faci cerere sa-ti elibereze o copie cu mentiunea definitiva si irevocabila.
Totusi nu mi-e prea clar. Detaliaza cu privire la instantele unde te-ai judecat.
nu am ajuns la recurs(adica fostul meu sot nu a facut recurs).Procesul a avut loc in loc de unde suntem;dupa audierea martorilor,ancheta si tot ce a mai fost instanta a ramas in pronuntare in dec apoi in feb am primit acasa horararea defivitiva si mai departe.....nimic.
Hotararea data de prima instanta este supusa recursului in termen de 30 de zile de la comunicare. Daca in aceste termen una din parti nu depune cerere de recurs, hotararea devine irevocabila.

Mergeti la judecatoria unde s-a pronuntat divortul si solicitati eliberarea unei copii legalizate de pe hotararea pronuntata cu mentiunea definitiva si irevocabila.
Mai departe... nimic, pt.ca nu mai trebuia sa primiti nimic...
Cu sentinta mergeti la instanta si faceti o cerere de aplicare a mentiunii definitva si irevocabila. Doar apoi o puteti folosi.
Iar certificatul trebuia depus la instanta, nu trebuia admisa numai o copie legalizata! :surrender: Acum... il puteti si pastra, il puteti duce la stare civila, desi nu stiu daca vi-l primesc.
Nu mi s-a intamplat niciodata ca o parte sa nu depuna originalul decat pentru ca nu era in posesia lui, motiv pentru care am cerut duplicat.

Alte discuții în legătură

Acte de stare civila pipipo pipipo Buna seara, Care e procedura pentru obtinerea unui original al certificatului de casatorie cu mentiunea divortat? Unde ma pot adresa? De cat timp ... (vezi toată discuția)
Cartea de identitate si certificatul de casatorie al persoanei divortate luciamihalache luciamihalache Am divortat in 1988 . Certificatul de casatorie a ramas la dosarul cauzei. Acum , pentru obtinerea unei noi carti de identitate mi se solicita sa le prezint ... (vezi toată discuția)
Carte identitate permis pasaport cristianjuvete cristianjuvete Buna ziua, Am efectuat o casatorie in strainatate intre cetatean sud african si cetateanca romanca. Certificatul de casatorie (unnabriged) a fost emis de ... (vezi toată discuția)