avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 562 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Cafeneaua economiştilor e nevoie de angajarea unui contabil?
Discuție deschisă în Cafeneaua economiştilor

e nevoie de angajarea unui contabil?

Societate comerciala fara activitate, fara angajati.Doar cu actele de consituire pana acum.Trebuie sa depuna acum, in aprilie declaratia 100 si declaratia 300.Le poate face administratorul?E nevoie de angajarea unui contabil ?
emilia73 a scris:

Societate comerciala fara activitate, fara angajati.Doar cu actele de consituire pana acum.Trebuie sa depuna acum, in aprilie declaratia 100 si declaratia 300.Le poate face administratorul?E nevoie de angajarea unui contabil ?


Administratorul depune aceste declaratii pe raspundrea lui.
E bine sa colaborati cu un contabil pentru a va intocmi actele, deoarece s-au facut cheltuieli cu infiintarea societatii (denumite cheltuieli de constituire). A fost depus capitalul social deci s-a deschis un cont bancar. etc.:D
Aici este greseala de interpretare spunand "nu am desfasurat activitate". Chiar daca nu s-au obtinut venituri, acele cheltuieli efectuate trebuiesc evidentiate in contabilitate, se intocmeste o balanta de verificare in baza tuturor documentelor justificative.
Cf. lg.contabilitatii modificata - tb. obligatoriu un contract cu societate de contabilitate, cu un expert contabil sau sa angajezi un contabil ptr. ca este necesara intocmirea unei balante de verificare ( ch. de constituire ). Apoi poti depune declaratie - nu desfasori activitate.
Ceea ce nu inteleg este depunerea declaratiei 300 - la constituire te-ai declarat platitor de TVA?
ATENTIE! chiar daca nu ai activitate, bilanturile care le vei depune tb.semnate de contabil angajat sau un expert contabil.
Multumesc pentru raspunsuri.Cum sa se angajeze un contabil daca societatea n-are activitate?Din ce sa fie el platit ?
emilia73 a scris:

Multumesc pentru raspunsuri.Cum sa se angajeze un contabil daca societatea n-are activitate?Din ce sa fie el platit ?


D-na incercati si rezolvati problema pe plan local la AFP din localitatea d-voastra.
Legea nu prevede aceste aspecte. Se considera ca in momentul in care cineva ia decizia sa deschida o societate va avea activitate si stie dinainte ce obligatii are.

Alte discuții în legătură

Am nevoie de contabil?!? Giapettin Giapettin Buna ziua, Inca un incepator cu intrebari stupide :P, si sper sa ma luminati. 1. Vreau sa imi deschid o firma cu domeniul de activitate: asistenta ... (vezi toată discuția)
Depunere bilant zz7even zz7even in noiembrie 2007 am infiintat o societate comerciala ( deci sunt incepator ) si m-a sunat contabilul sa ma duc sa iau bilantul de la el si sa il depun , din ... (vezi toată discuția)
Depunere primul bilant.cand? mihai! mihai! Am infiintat o societate care a iesit pe 02.02.09. Cand am inregistrat-o la finante mi-a spus sa vin dupa 3 luni sa depun bilantul. Am doar o singura factura ... (vezi toată discuția)