Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Presedinte de asociatie restant la intretinere
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Presedinte de asociatie restant la intretinere

unde pot face o plangere impotriva presedintelui de asociatie care are o datorie la

intretinere cu penalitati in suma de 5000 lei?

Sigur ca puteti convoca adunarea generala si sa-l demiteti pe presedinte dar este mai elegant si poate fara a declansa scandalul de rigoare ca pe ordinea de zi sa evitati asemenea formulari.
Afisat un punct la ordinea de zi care sa sune asa:
- Alegerea membrilor comitetului si a comisiei de cenzori.
Puteti cu ocazia asta sa propuneti si sa alegeti sau realegeti prin vot fiecare membru inclusiv presedintele.
adriantot a scris:

Sigur ca puteti convoca adunarea generala si sa-l demiteti pe presedinte dar este mai elegant si poate fara a declansa scandalul de rigoare ca pe ordinea de zi sa evitati asemenea formulari.

cu tot respectul pt d-ul adrianot "ELEGANTA" ar trebui sa lipseasca atunci cand e vorba de un presedinte cu peste 1000 euro datorie
Pai daca nu vreti ca totul sa fie elegant, adunati-va cativa vecini, luati o ranga, spargeti usa apartamentului presedintelui luati ce gasiti prin casa, le videti in fata blocului, la licitatie, si achitati intretinerea.
Inainte de a fi presedinte, este om si poate avea si el probleme financiare (somaj, criza financiara) nu stim exact care este situatia. Daca motivul restantei este altul, nu plateste pentru ca nu vor "muschii lui de presedinte", atunci aplicati ceea ce a spus Dna Elga si Dl, Adrian.