Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... caldura
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

caldura

locuiesc la ultimul etaj,am centrala proprie,nu am nici o teava prin casa,sant taiate de la vecinul de dedesubt,si tot trb sa platesc la caldura?!X-(.multumesc si astept un raspuns.aaa! si pe cine trb sa dau un judecata?
Platiti numai pentru partile comune, nu pentru ce consumati. Legea230/2007 prevede ca toti locatarii platesc cheltuielile comune ale asociatiei.
pai care sant partile comune?pe scara nu este nici un calorifer!
Daca in bloc sunt repartitoare, discutati cu firma de repartitoare si comitetul blocului sa va scada din calcule tevile taiate, probabil si teava de aerisire ( asta implica acces in ap si inventariere).
Ramaneti totusi la plata cu parti comune tevi subsol conform Ordin 343/2010.
In contractul de cumparare al apartamentului scrie ca aveti o cota-indiviza din partile comune, cota care trebuie achitata financiar in anumite cazuri.