avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 900 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Formula de calcul la un Ap debransat. eu am constatat ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Formula de calcul la un Ap debransat. eu am constatat ca daca ...

Formula de calcul la un Ap debransat.
eu am constatat ca daca esti bransat ai repartitor de caldura pe calorifer.
Daca inchizi caloriferul si vine la citit ai de plata "o"lei. Cu toate ca pe tevile de pe verticala curge apa fierbinte si dau caldura.
In acelasi bloc cel care s-a decuplat de la caldura plateste o cota aparte pt tevile pe verticala care dau caldura.
Ceva nu este in regula. cum e corect sa se calculeze si pt unul si pt celalalt?
Cel mai recent răspuns: gerhardt , utilizator 16:35, 4 Decembrie 2020
Legal,se repartizeaza parte comuna aferent instalatie generala verticala
si cum se numeste legalul asta ? cum se face calculul ?
Este posibil ca un ap sa aibe tevile izolate.Dar tot plateste partea comuna ce ii revine pt tevile din subsol...
eu am pus problema acum 2 ani la moi la bloc in care am cerut sa se imparta costurile in 3 grupe.
1. tevile comune din Subsol si tot ce este in partea comuna fara repartitoare
2. sumele din cumulul repartitoarelor
3. Toate tevile care trec prin apartament.

Nu au vrut. Se face dupa cum vor ei. Interesant ca cei care inchid caloriferele apar cu "0" la caldura . Nu mai apar nici comunele din Bloc si nici tevile ce le strabat apartamentul.
Mai ii avem si pe cei de la etajul 10 care au taiat tevile de pe verticala facind trecere la bazapodelei . Noi am aflat urmarind plata la caldura.

Daca se depisteaza acest lucru, se poate cere retro refacerea calculului ? si pt cit timp ?

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Situatie asociatii proprietari caldura radet RIZEAFLORICA RIZEAFLORICA Multi adm.de imobile va roaga daca puteti sa ne lamuriti cu sistemul centralizat de alimentare cu energie termica raportata la apart. debransate de la ... (vezi toată discuția)
Reglementari privind calculul caldurii livias livias pe scara pe care locuiesc sunt 15 apartamente, din care 13 sunt debransate de la CET. Calculul caldurii la cele 2 apartamente ramase bransate se face de catre ... (vezi toată discuția)
Ce procent de parte comuna incalzire v-a iesit daca ati facut inventarierea? ricadinas ricadinas Ce procent de parte comuna incalzire v-a iesit daca ati facut inventarierea tevilor si ati montat repartitorul martor pe parti comune. Daca nu ati facut ... (vezi toată discuția)