Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Formula de calcul la un Ap debransat. eu am constatat ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Formula de calcul la un Ap debransat. eu am constatat ca daca ...

Formula de calcul la un Ap debransat.
eu am constatat ca daca esti bransat ai repartitor de caldura pe calorifer.
Daca inchizi caloriferul si vine la citit ai de plata "o"lei. Cu toate ca pe tevile de pe verticala curge apa fierbinte si dau caldura.
In acelasi bloc cel care s-a decuplat de la caldura plateste o cota aparte pt tevile pe verticala care dau caldura.
Ceva nu este in regula. cum e corect sa se calculeze si pt unul si pt celalalt?
Legal,se repartizeaza parte comuna aferent instalatie generala verticala
si cum se numeste legalul asta ? cum se face calculul ?
Este posibil ca un ap sa aibe tevile izolate.Dar tot plateste partea comuna ce ii revine pt tevile din subsol...
eu am pus problema acum 2 ani la moi la bloc in care am cerut sa se imparta costurile in 3 grupe.
1. tevile comune din Subsol si tot ce este in partea comuna fara repartitoare
2. sumele din cumulul repartitoarelor
3. Toate tevile care trec prin apartament.

Nu au vrut. Se face dupa cum vor ei. Interesant ca cei care inchid caloriferele apar cu "0" la caldura . Nu mai apar nici comunele din Bloc si nici tevile ce le strabat apartamentul.
Mai ii avem si pe cei de la etajul 10 care au taiat tevile de pe verticala facind trecere la bazapodelei . Noi am aflat urmarind plata la caldura.

Daca se depisteaza acest lucru, se poate cere retro refacerea calculului ? si pt cit timp ?