Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general inregistrare garantie
Discuție deschisă în Contabilitate în general

inregistrare garantie

Buna ziua!

Cum ar trebui s a inregistrez o chitanta pe care scrie cv garantie pt chirie cf contract nr.Nu s-a emis fatura.Este corect asa doar chitanta?

Multumesc anticipat!

Buna ziua,

2678 = 5311 - plata garantiei, o tineti evidentiata in acest con pana la data rambursarii garantiei.
Daca, cf contractului, reprezinta o cv. in euro o reevaluati lunar la cursul de sfarsit, pentru a evidentia corect valoarea acesteia in balanta.

se poate evidentia in baza contractului, cu atat mai mult daca proprietarul este persoana fizica.
Garantiile percepute pentru a asigura buna executie a unui contract sau de alta natura nu reprezinta operatiuni in sfera de aplicare a TVA, nefiind livrari de bunuri sau prestari de servicii.
Nu se emite factura pentru garantiile percepute deoarece conform art. 155 din Codul fiscal factura se emite pentru livrari de bunuri sau prestari de servicii, altele decat o livrare/prestare fara drept de deducere a TVA.
In cazul in care totusi se emite o factura pentru garantii, aceasta nu cuprinde TVA