Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Pot sa fiu neplatitor de TVA?
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Pot sa fiu neplatitor de TVA?

am doua firme platitoare de tva, si ma gandesc sa devine neplatitoare. Dar am o problema,am tva recuperat de la stat la una si la alta am de platit.Trebuie sa-l recuperez si sa-l achit daca vreau sa fie neplatitoare? Sau vine garda financiara si o sa faca un control?
Trebuie sa indepliniti conditia sub 35000 eur in primul rand.
O sa mai depuneti un decont in ianuarie unde regularizati.
Simplu pe una platiti Tva pe alta daca suma este sub 5000 nu puteti cere rambursarea o treceti pe cheltuiala.