avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1854 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Drept la prima instalare
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Drept la prima instalare

In 30.12.2005 mi s-a s-a emis decizia de stabilire a dreptului la prima de incadrare in cuantum de 620 RON (2 salarii minime pe economie de 310 lei) desi eu solicitasem stabilirea dreptului la prima de instalare si nu de incadrare. In 07.03.2006 am revenit cu o adresa prin care precizez ca am solicitat stabilirea dreptului la prima de instalare. Urmare acestei adrese mi se transmite in 23.03.2006 o decizie de respingere a dreptului la prima de instalare. Am initiat o actiune judecatoresti pe care am castigat-o la 20.05.2009. Respectiva sentinta civila dispune anularea deciziei din 23.03.2006 si obliga AJOFM sa emita o noua decizie prin care sa mi se acorde prima de instalare. In 11.02.2010 AJOFM emite o decizie prin care imi anuleaza decizia din 30.12.2005 (deci nu cea dispusa de instanta) si imi stabileste dreptul la prima de instalare in cuantum de 2310 lei (adica 7 salarii valabile in 2006: 330 lei). In cont mi-au virat: 1690 lei = 2310 - 620 lei pe care mi i-au dat in 2005. Am apelat la un executor judecatoresc pentru actualizarea sumei si mi s-a spus ca daca in sentinta nu se face referire la actualizare nu am dreptul decat la actualizarea de la data sentintei civile, in speta 25.05.2009. Sentinta a dispus numai schimbarea deciziei de stabilire a dreptului. Va rog sa imi spuneti daca este posibil asa ceva, sa imi castig un drept pierdut din vina AJOFM si sa primesc contravaloarea salariilor la valoarea de acum 5 ani? Trebuie sa fac o alta actiune in instanta pentru actualizarea sumei?
Cu multe multumiri anticipate!
Adela

Alte discuții în legătură

Executare silita-litigiu munca CONSTANTIN NICU CONSTANTIN NICU In urma unui litigiu de munca prin sentinta civila definitiva si executorie din 02.12.2010 instanta a constatat nulitatea deciziei de conderiere si a ... (vezi toată discuția)
Legea 118/2010- interpretare "cuantum brut salariu lunar de incadrare" ellena ellena Legile referitoare la salarizare, au devenit extrem de confuze. Avem sintagma de \"salariu de incadrare\" , \"salariu de baza\" , \"salariu brut lunar\", ... (vezi toată discuția)
Reincadrare consilier juridic ab o5czo ab o5czo Buna ziua, Am probleme privind reincadrarea consilierului juridic din ISJ, deoarece contesta decizia de reincadrare. Incerc sa ma lamuresc si de aceea ... (vezi toată discuția)