avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 577 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Executare silită Executare silita-litigiu munca
Discuție deschisă în Executare silită

Executare silita-litigiu munca

In urma unui litigiu de munca prin sentinta civila definitiva si executorie din 02.12.2010 instanta a constatat nulitatea deciziei de conderiere si a dispus:
- reintegrarea mea pe postul detinut anterior emiterii deciziei de concediere
-plata drepturilor salariale cuvenit, indexate, majorate si actualizate incepand cu data de 30.11.2009 pana la reintegrarea efectiva.
Dupa comunicarea sentinei am depus la societate o cerere prin care am solicitat executarea acestei sentinte civile, dar nu am primit niciun raspuns.
Dupa trecerea a 15 zile am depus plangere penala pentru neexecutarea hotararii si o cerere de executare silita. in urma inceperii urmaririi penale pentru savarsirea infractiunilor prevazute de art. 261 si 262 din CM administratorii firmei la data de 24.05.2011 au emis o decizie de reintegrare prin care au dispus ca eu sa execut in cadrul firmei alte sarcini care nu au nimic comun cu functia de gestionar, pe care o detinusem anterior.
Am contestat aceasta decizie atat la conducerea firmei dar si la instanta.
Instanta mi-a respins cererea ca fiind lipsita de interes, motivand ca prin cererea mea impedic angajatorul sa execute dispozitiile instantei de judecata.
Concomitent cu emiterea acestei decizii de reintegrare, administratorii firmei au depus in contul executorului judecatoresc suma de 21.457 lei reprezentand despagubirea stabilita de instanta, cheltuieli de judecata, onorariul expert si onorariul executor.
In vederea executarii silite, am efectuat o expertiza deoarece executorul a refuzat sa inceapa executarea silita. Exepertul care a efectuat expertiza a avut in vedere salariul brut lunar, tichetele de masa si premii lunare pe care le-am primit in cursul anului 2009 pana in momentul concedierii, stabilite cu ajutorul fisei fiscale si a fluturasilor de salariu. La aceasta suma, expertul a calculat si indexarea cu rata inflatiei, dobanda legala si dobanda penalizatoare pentru intarzieri la plata.Astfel , pentru perioada 31.11.2009-31.05.2011 a stabilit ca am de primit: 19.513 lei salariu net cu premiile lunare incluse , 3,140,24 contravaloare tichete de masa la care se adauga 1205 lei indexari 1221 dobanzi legale si 5327 majorari de intarziere la plata, deci in total suma de 30,406 lei.La aceasta suma expertul a mai calculat cuantumul sumelor privind retinerile in sarcina mea la CAS , CASS si impozit in valoare totala de 7354 si obligatii de personal in sarcina angajator in valoare de 7732 lei.La data de 10.06 2011 executorul judecatoresc sub motiv sa debitorul a depus o contestatie la executare si a cerut suspendarea executarii silite, invacand art 570 al 2 CPP a suspendat eliberarea sumei de bani rezultate din executare.
Debitoarea, in justificarea contestatiei a depus si ea o expertiza in care a fost stabilita o suma mai mica, fiind excluse premiile lunare, contravaloarea tichetelor de masa si dobanzile penalizatoare pentru intarzierea la plata drepturlor salariale.Instanta a respins cererea de suspendare a executarii silite, ca neitemeiata si a dispus efectuarea unei noi expertize in care au fost excluse aceleasi sume mai sus mentionate.
Prin decizia din 22.11.2011 CA Bucuresti a respins recursul declarat de debitoare impotriva sentintei civile nr 3511 din 02.12.2010 .Am solicitat executorului sa elibereze suma consemnata in contul sau, iar in momentul in care instanta va pronunta definitiv si irevocabil asupra sumei totale de plata sa fie definitivata si executarea silita, dar acesta a refuzat.
In prezent, am mai multe nelamuriri si solicit sprijin:
-este justificat si legal refuzul executorului de a elibera suma obtinuta?
-care din experti a calculat corect sumele de plata?
-ce activitati urmeaza sa desfasor pentru a obtine cat mai urgent executarea sentintei civile?
Va multumesc! O zi buna

Alte discuții în legătură

Dreptul muncii executare silita CONSTANTIN NICU CONSTANTIN NICU Conform CI.M. nr 20/15.04.2008 incheiat pe durata nedeterminata am fost angajat in calitate de gestionar marfa si sef de depozit la SC.A.....S.R.L cu un ... (vezi toată discuția)
Titlu executoiu dupa inscriere la masa credala roxanaraveca roxanaraveca Buna seara, Va rog sa ma ajutati... Dupa notificare insolventa, inscriere la masa credala biroul de impozite si taxe, poate sa mai emita somatie si titlu ... (vezi toată discuția)
Executare silita CONSTANTIN NICU CONSTANTIN NICU prin sentinta civila,definitiva si executorie ,tribunalul a admis in parte cererea mea de chemare in judecata,privind litigiul de munca pe care l-am avut cu ... (vezi toată discuția)