avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 211 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... reincadrare consilier juridic
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

reincadrare consilier juridic

Buna ziua,

Am probleme privind reincadrarea consilierului juridic din ISJ, deoarece contesta decizia de reincadrare.
Incerc sa ma lamuresc si de aceea indraznesc sa va trec si cifre, astfel:
31.12.2009
salar incadrare 1739
spror stabilitate 15%
spor stress 18%
salar merit 15% (s-a acordat din 01.01.2009) pentru 12 luni
spor confidentialitate+mobilitate 25% (castigat prin sentinta civila in 2006)
spor vechime 25%
rezulta brut de 4070

dupa reincadrare la
01.01.2010, conform L330/2009 si OUG1/2010
salar incadrare 1739
spror stabilitate 15%
spor stress 18%
spor vechime 25%
rezulta brut de 2950

persoana respectiva face referire in contestatie la art.6,7 din L330/2009

va rog sa ma clarificati in aceasta problema pe care cred ca o au multi in aceste momente
Cel mai recent răspuns: Kyandra , moderator 22:33, 18 Februarie 2010
Salariu de baza la 01.01.2010= incadrare 31.12.2009 ( 1739 RON)+ spor vechime (nu se aplica procentul, cu cuantumul primit in 31.12.2009)+spor stabilitate(de asemenea, nu procentul ci cuantumul anterior)+ spor confidentialitate.=1739+435+261+cuantumul sporului de confidentialitate, fara mobilitate.
Sporul de mobilitate, chiar daca a fost castigat prin instanta, nu trebuia sa-l mai primeasca din 03.11.2009 (vedeti articolele finale din legea 330/2009, care l-au abrogat expres).
Sporuri ramase in afara salariului de baza: sporul de stres.
Sporul de stres in baza carei legi l-a primit? Daca nu a fost stabilit printr-un act normativ, ci doar in baza unui ccm, nu se mai acorda ca spor separat de stres ci compensatie tranzitorie, cuprinsa in salariul de baza, conform OUG 1/2010 art.6 (cuantumul va fi cel din dec. 2009).
Dispar salariul de merit si sporul de mobilitate.
in sentinta civila sporul de mobilitate si sporul de confidentialitate nu sunt precizate concret, ci la comun : in cuantum de 25% din salariul de incadrare.
pot acum sa decid cat este confidentialitatea?
Asta este putin mai delicat...o solutie ar fi sa echivalati cuantumul sporului de confidentialitate cu cel acordat prin lege altor categorii de personal (15%, conform OG 10/2008 pentru personalul din Ministerul de Externe si altele, precum si cu modul cum si-au obtinut magistratii acelasi spor, prin justitie, in acelasi cuantum si tot prin echivalare - exista si o decizie a SCJ in acest sens).
Este doar opinia mea.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Promovare functionari publici simona minoiu simona minoiu Cum acord salariul functionarilor publici care avanseaza in treapta si celor care promoveaza in grad profesional.Dar avansarea in treapta se mai poate face ... (vezi toată discuția)
Acordarea sporului de stabilitate in 2010 conf l330/2009 Dorina Tarcea Dorina Tarcea Buna ziua , am cateva nelamuriri cu acordarea/neacordarea acestui spor de stabilitate , pers. contractual din institutiile publice de cultura. Va rog sa-mi ... (vezi toată discuția)
Personal contractual kormi kormi Sunt personal contractual, referent II, la o primarie comunala, mai pot cere spor de confidentialitate si mobilitate? Sau Legea 330/2009 nu-mi permite acest ... (vezi toată discuția)