avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 842 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Concediu medical
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Concediu medical

Buna seara,

Sotul meu a fost in decembrie 2010 8 zile in CM cod 06, si 23 de zile CM cod 01.
Va rog sa imi spuneti cum se calculeaza concediu medical, la salarul de incadrare sau la salarul brut realizat? Si daca din acesti bani se retine impozit si taxele aferente ce se retin din salar.
Va multumesc!
Cel mai recent răspuns: lili2003stoica , utilizator 19:37, 14 Ianuarie 2011
concediul medical se calculeaza cu media veniturilor brute pe 6 luni premergatoare acestuia; din primele 8 zile calendaristice se platesc 5 zile lucratoare cu 100% iar restul de zile calendaristice din cele 23 lucratoare cu un procent de 75% ; nu se retine sanatate, pensia se retine pt.numarul de zile lucratoare din perioada concediului , dar nu la valoarea acestuia ci la salariul minim pe economie, impozitul se retine normal

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cm salariat nou intrat in unitate marcelctin marcelctin Buna ziua. Va rog sa ma ajutati cu calculul salariului pentru un angajat care are brut 1400 lei incepad cu 15 iulie 2016 cand a fost angajat la noi. Pentru ... (vezi toată discuția)
Concediu medical barlica barlica din somaj am trecut in concediu medical pentru ca am nascut si as vrea sa stiu cu cat se plateste acest concediu daca am avut somaj 250 de lei (vezi toată discuția)
Calcul concediu medical cod 01 si prenatal cod 08 pentru februarie 2013 denisimona denisimona Buna ziua, Va rog sa ma ajutati la calculul salariului net pentru luna februarie 2013. De la 1 pana pe 15 feb. 2013 (11 zile lucratoare) am fost in concediu ... (vezi toată discuția)