Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Concediu medical
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Concediu medical

Buna seara,

Sotul meu a fost in decembrie 2010 8 zile in CM cod 06, si 23 de zile CM cod 01.
Va rog sa imi spuneti cum se calculeaza concediu medical, la salarul de incadrare sau la salarul brut realizat? Si daca din acesti bani se retine impozit si taxele aferente ce se retin din salar.
Va multumesc!
concediul medical se calculeaza cu media veniturilor brute pe 6 luni premergatoare acestuia; din primele 8 zile calendaristice se platesc 5 zile lucratoare cu 100% iar restul de zile calendaristice din cele 23 lucratoare cu un procent de 75% ; nu se retine sanatate, pensia se retine pt.numarul de zile lucratoare din perioada concediului , dar nu la valoarea acestuia ci la salariul minim pe economie, impozitul se retine normal