Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... despre indemnizatie
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

despre indemnizatie

as vrea sa stiu daca as primi indemnizatie pt cresterea copilului daca sunt plecata in alta tara in vizita si nasc acolo, dar eu am lucrat in romania pana acum,si mi am luat concediu medical
Da, veti beneficia, bibenteles trebuie sa intrunici conditiile impuse de lege; dar faptul ca nasteti in alta tara nu are importanta.
creciun mary a scris:

as vrea sa stiu daca as primi indemnizatie pt cresterea copilului daca sunt plecata in alta tara in vizita si nasc acolo, dar eu am lucrat in romania pana acum,si mi am luat concediu medical

Art. 12 din OUG nr.111/2010 prevede :
Drepturile prevazute de prezenta ordonanta de urgenta se acorda in situatia in care solicitantul indeplineste cumulativ urmatoarele conditii:
a) este cetatean roman, cetatean strain sau apatrid;
b) are, conform legii, domiciliul sau resedinta pe teritoriul Romaniei;
c) locuieste in Romania impreuna cu copilul/copiii pentru care solicita drepturile si se ocupa de cresterea si ingrijirea acestuia/acestora.