Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... pensionare anticipata
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

pensionare anticipata

data nasterii; iunie 1957
perioda de cotizare : 26 ani
care este varsta de pensionare?
in ce conditii este posibila pensionarea anticipata?
legislatia noua influenteaza aceste date?

multumesc mult!
1. Daca sunteti barbat aveti nevoie de un stagiu de cotizare de 35 de ani pentru a beneficia de pensie anticipata partiala la varsta de 60 de ani.
2. - Pentru o femeie nascuta in iunie 1957 varsta tandard de pensionare este de 60 de ani si 9 luni cu un stagiu complet de cotizare de 30 de ani si 9 luni si un stagiu minim de cotizare de 15 ani.
- poate sa solicite pensie anticipata partiala la varsta de 55 de ani si 9 luni numai daca are stagiul complet de cotizare de 30 de ani si 9 luni.
va multumesc mult pentru raspuns!
revin, cu o completare si...mii de scuze!
data nasterii: iunie 1957;
sex: feminin;
si am calculat mai exact perioada de cotizare : 27 de ani, la care se adauga 5 ani de facultate.
se schimba cu ceva informatiile pe care mi le-ati dat anterior?

multumesc, din nou!
Cei 5 ani de facultate constituie stagiu asimilat de care se va tine cont doar la pensia la limita de varsta.Asadar pentru anticipat partial conditia de stagiu este de 30 de ani si 9 luni,fara stagiu asimilat.Restul nu se schimba.