Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... pensionare
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

pensionare

am 28 ani in conditii speciale,fac 50 ani pe 28 februarie2011,dupa legea 19/2000 trebuia sa ies la pensie pe 28 febr.dupa legea 263/2010 la 52?daca da, pot cere pensionare anticipata partiala pana la 52 ani??
Pentru 28 ani in conditii speciale reducerea este de 13 ani din 65 pentru barbati.Deci limita de varsta la 52 de ani.Anticipat inseamna cu 5 ani inainte,adica la 60 de ani.Cele doua nu au legatuara una cu alta(adica reducerile nu se cumuleaza).