Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... ipoteca
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

ipoteca

Daca am un teren ipotecat si il vand, ipoteca se va stramuta pe suma de bani optinuta ca pret pentru teren?
Dacă aveți un teren ipotecat și vreți să vindeți prima dată trebuie să radiați ipoteca din cf. Puteți face un antecontract de vânzare-cumpărare în care avansul să fie suma ce trebuie să o achitați pentru a se putea radia ipoteca, vă obligați în antecontract să achitați restul de preț celui în favoarea căruia s-a înscris ipoteca, să obțineți declarația că acesta din urmă și-a primit restul de bani și solicită radierea, în baza declarației radiați ipoteca și apoi vindeți liniștit.