avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 2220 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... vanzare imobil ipotecat
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

vanzare imobil ipotecat

Buna ziua,
Detin un imobil cu ipoteca rangul I in favoarea bancii, am gasit cumparator, cum as putea s-o vand ? Mentionez ca valoarea ipotecii este mai mica decat 1/2 din pretul de vanzare.
Cel mai recent răspuns: Iuliana Cermak , Avocat 14:31, 11 Iulie 2011
va da avans mai mare, cat sa platiti bancii, se radiaza ipoteca si se vinde imobilul
simona10 a scris:

Buna ziua,
Detin un imobil cu ipoteca rangul I in favoarea bancii, am gasit cumparator, cum as putea s-o vand ? Mentionez ca valoarea ipotecii este mai mica decat 1/2 din pretul de vanzare.


Incheiati o promisiune de vanzare-cumparare, prin care promitentul-cumparator, va plateste o suma- avans echivalenta cu debitul restant.

Astfel, dvs. va achitati debitele, obtineti declaratia creditorului de radiere a sarcinii-ipotecii si apoi, perfectati in forma finala, actul de vanzare-cumparare.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Vanzare apartament farkas laura farkas laura Buna ziua, va rog sa-mi dati un sfat, cum trebuie sa procedez la vanzarea unui apartament cumparat cu credit bancar, si ipotecat in favoarea bancii. Multumesc. (vezi toată discuția)
Vanzare apartament prima casa FlorinaVasilica FlorinaVasilica Buna seara! Am un apartament achiziționat prin Prima Casa in 2017. Am facut atunci un imprumut din care am platit deja mai mult de o treime. As dori sa l ... (vezi toată discuția)
Act adjudecare Ofof Ofof Buna ziua... In luna ianuarie am participat la o licitatie, unde am fost declarata adjudecatar. Eu am adjudecat la pretul de 75 % (pretul de incepere al ... (vezi toată discuția)