Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... vanzare imobil ipotecat
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

vanzare imobil ipotecat

Buna ziua,
Detin un imobil cu ipoteca rangul I in favoarea bancii, am gasit cumparator, cum as putea s-o vand ? Mentionez ca valoarea ipotecii este mai mica decat 1/2 din pretul de vanzare.
va da avans mai mare, cat sa platiti bancii, se radiaza ipoteca si se vinde imobilul
simona10 a scris:

Buna ziua,
Detin un imobil cu ipoteca rangul I in favoarea bancii, am gasit cumparator, cum as putea s-o vand ? Mentionez ca valoarea ipotecii este mai mica decat 1/2 din pretul de vanzare.

Incheiati o promisiune de vanzare-cumparare, prin care promitentul-cumparator, va plateste o suma- avans echivalenta cu debitul restant.

Astfel, dvs. va achitati debitele, obtineti declaratia creditorului de radiere a sarcinii-ipotecii si apoi, perfectati in forma finala, actul de vanzare-cumparare.