avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 530 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... N-am predat permisul
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

N-am predat permisul

buna ziua
am si eu intrebare daca poate sa ma ajute cineva...
in august am contestat un proces verbal de contraventie care imi suspenda dreptul de a conduce pe 90 de zile. in fine am pierdut procesul si am primit acasa hotararea.
am fost la politie sa predau permisul dar au zis ca sentinta nu e irevocabila si definitiva.
ce trebuie sa fac si ce patesc daca nu predau permisul?
multumesc anticipat
Marius
Cel mai recent răspuns: ContSters201986 , utilizator 21:05, 2 Noiembrie 2011
trebuia sa faceti recurs in tremenul legal, altfel la prescrierea tremenului de recurs hotarirea ramine definitiva.
cititi ultimele rinduri ale hotaririi si vedeti ce termen aveti ptr a face recurs, daca mai sunteti in termen apelati la un avocat.
merita sa incercati, macar mai puteti circula un timp...!
hotararea a fost data pe data de 10 iunie
intrebarea mea e ce trebuie sa fac...merg la judecatorie, o sa primesc ceva acasa?
cum predau permisul sau daca s-a agravat?
intru la penal ce se intampla?
va rog frumos poate cineva sa-mi raspunda?
multumesc
Ultima modificare: Sâmbătă, 15 Ianuarie 2011
guzanu, utilizator
Daca in termen de 15 zile de la ramanerea definitiva a sentintei nu predati carnetul de conducere,vi se aplica un spor la suspendare de o luna de zile,la suspendarea deja aplicata.
In aceeasi situatie sant si eu.Am fost la ghiseul politiei rutiere pt clarificarea situatiei si ofiterul de servici mi-a spus ca sa ma duc la un notar si sa declar pe propria raspundere din ce moiv nu am predat permisul de conducere.Sa ii aduc declaratia la ghiseu si totul e ok.Nu mai apar cu permisul suspendat.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Proces pierdut fara decizie irevocabila victorlarger victorlarger Salut! In 2013 mi-a fost suspendat permisul pentru incalcarea liniei duble continue pe 30 zile. Am facut plangere impotriva pv. deoarece aveam nevoie de permis ... (vezi toată discuția)
Acum 6 ani aproape , in ian. 2015 , mi s-a suspendat permisul ... catakeat catakeat Acum 6 ani aproape , in ian. 2015 , mi s-a suspendat permisul pentru neacordare prioritate unui pieton. O chestie relativ discutabila ; pe scurt am pierdut ... (vezi toată discuția)
Prescriere suspendare permis conducere danut13 danut13 In cati ani se prescrie suspendarea permisului de conducere? Amenda luata in 2007, contestatie in 15zile, recurs, pierdut in 2008 dupa 1an si 3luni de la ... (vezi toată discuția)