Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... constructie duplex
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

constructie duplex

doresc sa incep constructia unui duplex cu un prieten. Terenul l-am cumparat impreuna , dar pentru ca el a facut credit ipotecar doar el apare in acte. Ce mai pot face ca sa apar si eu in acte dupa ce finalizam constructia?
Solutia cea mai sigura ar fi vanzarea catre dvs. (bineinteles, dupa ridicarea ipotecii instituite asupra lui) insa pentru a va sugera si alte variante trebuie sa ne dati mai multe detalii (ar mai fi si varianta unui contract de imprumut): ati incheiat vreun act cu prietenul in momentul in care i-ati dat banii pentru partea dvs. de teren, exista martori in acest sens? Atata timp cat din punct de vedere juridic singurul proprietar este prietenul, banuiesc ca si constructia va fi trecuta tot pe numele lui ... cu banii cum veti participa?
Florentina Ragalie, Consilier juridic
banii dati de mine au fost virati prin transfer bancar si da sunt si martori. Casele le vom construi cu banii la comun presupun luand un credit de nevoi personale la care unul dintre noi va fi codebitor.El este de acord sa imi faca orice act prin care sa apar si eu in acte. Vrem ca actele prin care eu sa devin proprietar sa le facem dupa ce casele sunt gata.
Sa recapitulam :
1. terenul a fost cumparat pe numele prietenului prin credit ipotecar si dvs. i-ati dat banii prin virament bancar si aveti si martori (care probabil au fost de fata la discutii si pot declara pentru ce anume i-ati virat suma);
2. avand in vedere ca terenul a fost cumparat prin credit ipotecar, pana la plata ultimei rate nu va putea sa va faca acte de v-c, prin urmare puteti face un contract de imprumut pentru toata suma pe care i-ati virat-o (de garantat nu va poate garanta cu terenul intrucat acesta fiind ipotecat este deja inscris la Arhiva);
3. privitor la constructie - creditul il veti face tot pe numele lui sau pe al dvs.?
2 stiu dar dupa constructia caselor o perioada nici terenul nici casele nu vor fi ipotecate, deci atunci se pot face tranzactii intre noi prin care sa devin si eu proprietara casei si a terenului
3 creditul il voi face pe numele meu dar va fi de nevoi personale cu ipoteca si voi avea ca dovada ca banii au fost folositi pentru constructia casei tot transferul banilor la firmele de constructii si martori.
vreau sa stiu prin ce procedura legala pot deveni proprietar si eu. Contract de vanzare cumparare, alt document semnat la notar?
elinuta, utilizator