Forum Discuţii juridice Executare silită va rog un sfat
Discuție deschisă în Executare silită

va rog un sfat

Buna ziua,
Mama mea a luat un credit pentru nevoi personale cu buletinul acum cativa ani.
Nu a mai platit ratele, iar banca a pus poprire pe pensie. Acum a primit o hartie cum ca trebuie sa se prezinte la tribunal, camera exec. jud, pentru ca banca a dat-o in judecat.
Puteti sa-mi explicati va rog cum a ajuns in stadiul acesta daca totusi ea s-a inteles sa i se traga bani lunar din pensie, daca este posibil asa cum a fost amenintata ca o sa i se ia casa( mentionez ca apartamentul are trei proprietari, eu, sora mea si mama mea ) si mai ales, cum sa procedez., ce sa fac. Ne trebuie avocat?
Multumesc din suflet pentru orice sfat.
Pentru a va executa casa, trebuie ca banca sa ceara mai intai partajul, pentru a sti exact care sunt bunurile mamei dvs, pentru a le urmari.
Si da, obligatoriu avocat.
Nu conteaza ca banca a inceput executarea silita prin poprirea pensiei. Nu le convine sa astepte ani de zile sa incaseze sume si tocmai de aia cauta sa execute si alte bunuri (mobile sau imobile).
Pot ajunge la o intelegere cu executorul, eventual sa platesc si eu lunar o parte din suma in contul bancii pentru a scadea creditul?
Creditorul trebuie sa fie de acord cu propunerea debitorului.
Tratati serios problema. In executarea silita totul se intampla foarte repede si cu consecinte f. grave daca nu luati atitudine inca de la primul act de executare.