avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 649 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Executare silită Sunt în executare silită dar nu am nimic pe numele ...
Discuție deschisă în Executare silită

Sunt în executare silită dar nu am nimic pe numele meu

Buna,am avut un credit la Credius de 2700 Ron,și am de plata 15000 de ron.ma m îmbolnăvit rău și nu am mai putut plăti rata de 250 Ron pe luna .creditul era pe 3 ani .acu MM șanț f bolnav,nu am casa,auto,nimic pe numele meu.sant căsătorit,soția lucrează,un copil minor,iar cel mare este handicap grav 2,.eu momentan am pensie boala 800 Ron.intrebarea mea este daca mă poate executa prin soție pt că toate bunurile șanț pe numele ei și dacă poate sa mi retina din pensia de boala.astept un răspuns și suflet va rog,daca se poate pe mail aeugen89@yahoo.com.mult respect
Ultima modificare: Miercuri, 31 Octombrie 2018
Manuela Rășină, administrator
Cel mai recent răspuns: RalucaB89 , utilizator 16:05, 12 Octombrie 2023
Creditorul poate solicita executarea silita strict asupra bunurilor mobile/imobile/conturi bancare/drepturi salariale in evidenta debitorului
BunA,aș dori să știu ce lege art aliniat spune asta cum că doar bunurile mobile imobile conturi pe numele debitorului se pot executa.multumesc
O să vă pună poprire pe pensia de invaliditate, pe diferența care depășește suma de 581 de lei. De asemenea dacă sunteți căsătorit, creditorul prin executor va putea cere partajarea bunurilor comune dobândite în timpul căsătoriei, și apoi scoaterea lor la licitație.
Dacă bunurile mobile sunt comune, nu contează pe numele cui sunt.


Eos KSI
Buna ziua, acum 12 ani luat un credit de nevoi perosnale, mereu am achitat la timp. De 9 ani sunt plecata in Anglia, nu am avut mereu posibilitatea sa platesc. A ajuns creditul la firma de recuperare, am avut acord cu ei ca platesc lunar 100 de lire. De cateva luni le platesc, iar dupa cateva zile banii imi intra inapoi in cont. Le-am explicat, dovezi de extras bancar sa se vada clar. Nu am mai incercat o alta plata de cateva luni asteptand o solutie de la ei. Acum mama a primit scrisoare de executare silita pe numele meu, eu nu am nimic in Romania, mama nici atat, totul e pe numele bunicii mele care e bolnava la pat, ma intreb ei pot confisca de la bunica ceva? Casa bunuri etc? Plus ca e ilegal ca ei sa imi trimita scrisori cu detalli personale la adresa lor avand in vedere ca au adresa mea din Anglia la dosar! Va rog sa ma ajutati

Ultima modificare: Joi, 12 Octombrie 2023
RalucaB89, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Eos ksi buna ziua, acum 12 ani luat un credit de nevoi personale, ... RalucaB89 RalucaB89 Eos KSI Buna ziua, acum 12 ani luat un credit de nevoi perosnale, mereu am achitat la timp. De 9 ani sunt plecata in Anglia, nu am avut mereu ... (vezi toată discuția)
Restante la credit aly_ioana aly_ioana In martie 2008 am contractat un credit de 26.500 lei de la BCR ,pe 10 ani,cu o rata lunara de 520 si care e in crestere,deoarece dobanda este administrata de ... (vezi toată discuția)
Cum pot plati in rate un credit bogdan78 bogdan78 am avut un credit de nevoi personale la BRD, de un an nu am reusit sa mai platesc rata. Acum 2 luni am fost contactat de catre de cei de la EOS KSI si mi s-a ... (vezi toată discuția)