Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... Raportul comisiei de disciplina este act ...
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

Raportul comisiei de disciplina este act jurisdictional?

Va rog mult sa ma ajutati sa clarific o neintelegere.Act juricditional poate fi si raportul unei comisii de disciplina a functionarilor publici?
Nu este act jurisdictional raportul comisiei de disciplina a functionarilor publici. In instanta de contencios administrativ este atacat actul administrativ de sanctionare a functionarului public care este emis de persoana competenta, potrivit legii de aplicare a sanctiunilor disciplinare, pe baza propunerii cuprinse in raportul comisiei de disciplina.
MULTUMESC ,dar acel raport poate fi contestat in instanta si de persoana care a facut sesizarea??
In instanta se ataca decizia de sanctionare, care este un act administrativ de sanctionare a functionarului public respectiv.

:oops: Ce interes are persoana care a facut sesizarea sa atace acel raport? Acest raport sta la baza emiterii deciziei de sanctionare.
raportul comisiei de disciplina este un act pregatitor emiterii dispozitiei de catre conducatorul institutiei. comisia poate propune sanctionarea sau nesanctionarea functionarului public. Conducatorul institutiei, daca a fost propusa o anumita sanctiune, poate aplica o alta sanctiune, mai grava sau mai usoara, avand obligatia de a-si motiva hotararea. Daca nu a fost propusa sanctionarea, intervenind clasarea sesizarii, conducatorul institutiei este obligat sa se supuna propunerii respective consemnand-o ca atare in dispozitie sau decizie, dupa caz. Dispozitia sau decizie se comunica si persoanei care a facut sesizarea. Desigur ca aceasta o poate ataca in fata instantei de contencios administrativ avand un interes general, respectarea principiului legalitatii si poate un interes imediat, concret, daca a suferit prejudicii materiale sau morale in urma faptei sesizate ca abatere disciplinara. Temei juridic, HG nr 1344/2007, Legea nr 554/2004