Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general dividende
Discuție deschisă în Contabilitate în general

dividende

Daca o firma are la sf anului 2010 profit 1500(ct 121 C) dar are constituit din ani precedenti fond in ct 1068 poate folosi suma din ct de rezerve (1068) pt a constitui fond de dividende pt 2010? Dar daca firma la sf anului 2010 este in pierdere dar la fel are rezerve in ct 1068 din ani precedenti?
Exercitiul financiar 2010 este incheiat.

In primul caz puteti repartiza la dividende atat rezervele cat si profitul din 2010.

In al doilea caz acoperiti mai intai pierderea din 2010.

249 - (1) Pierderea contabilă reportată se acoperă din profitul exerciţiului financiar şi cel reportat, din rezerve, prime de capital şi capital social, potrivit hotărârii adunării generale a acţionarilor sau asociaţilor, cu respectarea prevederilor legale. În lipsa unor prevederi legale exprese, ordinea surselor din care se acoperă pierderea contabilă este la latitudinea adunării generale a acţionarilor sau asociaţilor, respectiv a consiliului de administraţie.