Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... incarcarea cu sarcini care nu sunt in fisa postului
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

incarcarea cu sarcini care nu sunt in fisa postului

In fisa postului, in majoritatea cazurilor se specifica faptul ca pe langa sarcinile de baza, mai poti avea si altele trasate de catre seful direct.
Problema mea este urmatoarea : a plecat o colega in concediu si seful m-a pus sa rezolv toate activitatile colegei mele.
Acest lucru se incadreaza la "alte sarcini " ?
Mentionez ca acea colega are alt specific al muncii, deci a trebuit sa invat ce face si pe deasupra e si munca de raspundere, unde ea e platita aproape dublu...........asta nu ma deranjeaza, dar m-a atentionat ca daca gresesc o cifra e vai de mine !!!!

Multumesc anticipat,
Adriana:sorry:
Buna seara. In fisa postului este interzis sa fie specificat "si alte atributii"
ele trebuesc specificate detaliat si la obiect .
Asa este, insa in fisa postului trebuie de asemenea sa existe o rubrica de inlocuire(inlocuieste pe...este inlocuit de...) tocmai pentru situatiile in care titularul postului nu se afla la serviciu din varii motive.
Important este sa se specifice ca inlocuieste sau este inlocuit in limitele competentelor aferente pozitiei ocupate.
In concluzie, seful Dvs va poate pune sa indepliniti temporar si o parte din activitatile colegei, insa acest lucru trebuie specificat expres in fisa postului