Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... cuantum pensie alimentara
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

cuantum pensie alimentara

Am o fetita de trei ani ,iar de doi ani i s-a stabilit tatalui care atunci lucra o pensie de 150 lei.Acum nu mai lucreaza de vreo sapte luni si ar vrea o reducere a pensiei motivand ca e prea mult,care este suma minima pe care ar trebui sa o plateasca avand in vedere ca si in momentul stabilirii pensiei avea salariul minim pe economie?
In aceasta situatie,daca tatal dovedeste ca nu este incadrat in munca,pensia se va micsora,avandu-se in vedere ca baza de calcul,salariul minim pe economia nationala
Radu Gabrian, Mediator
Nu cred ca poate obtine micsoararea pensiei intrucit salariul minim este de 670 lei iar suma la care poate3 fi obligat este 1/4 din acesta