Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... Inregistrarea discutiilor purtate in institutii publice
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

Inregistrarea discutiilor purtate in institutii publice

Buna ziua ,
In situatia in care , ma aflu intrun birou al unei institutii publice (primarie , banca , finante publice etc. ) si inregistrez cu o microcamera de luat vederi , o discutie anume , pentru a putea demonstra < live >, in cazul cand, respectivul oficiant nu mai recunoaste ce mi-a afirmat intro discutie anterioara , ESTE LEGAL ?
Si care este legea in care se incadreaza , o astfel de situatie . M-am confruntat de multe ori cu astfel de situatii . Va mltumesc anticipat .
Nu este nimic ilegal in aceasta activitate.
Daca scopul inregistrarii este santajul exista probleme legale.
Da, e legal daca nu s-a specificat altfel (afise, etc) si atata timp cat nu se foloseste ca instrument de santaj.