avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 906 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Data iesirii la pensie
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Data iesirii la pensie

buna seara
va rog sa imi sp daca un barbat, nascut ;a data de 06.06.1954 cu o vechime totala de 38 ani 1 luna si 28 zile si cu 19 ani si 8 luni gr II+6ani si 3 luni grupa I poate iesi la pensie anul acesta
multumesc
Cel mai recent răspuns: Valeriu TUDOR , Consultant resurse umane 18:49, 16 Ianuarie 2011
1. Pentru cei 25 de ani si 11 luni lucrati in gr.I si gr.a II-a beneficiati de o reducere a varstei standard de pensionare de 5 ani si 6 luni, adica va puteti pensioan de limita de varsta la 59 de ani si 6 luni, incepand cu 6 decembrie 2013.
2. Conform Legii 263/2010 perioadele in care ati lucrat in gr.I si a II-a de munca, deci inainte de 01.04.2001, se cumuleaza si sunt considerate perioade lucrate in conditii deosebite de munca.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Calcul varsta de pensionare limita de varsta ccandrici ccandrici Tatal meu este nascut la 06.01.1952 Vechime in munca:35 ani si 7 luni. Mai sunt si urmatoarele perioade, care nu sunt sigur daca se considera stagii ... (vezi toată discuția)
Reducere varsta pensionare dna13 dna13 Buna ziua.As vrea si eu ajutorul d-voastra daca binevoiti si aveti timpul necesar.Tatal meu vrea sa iasa la pensie si nu intelege de ce i se calculeaza 5 ani ... (vezi toată discuția)
Pensionare grupa i munca flavius2011 flavius2011 Buna seara, Pentru tatal meu nascut in iunie 1958, cu un stagiu de cotizare de 35 ani din care (stagiul militar 1 an si 4 luni), si grupa I munca 100 % 16 ... (vezi toată discuția)