Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Data iesirii la pensie
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Data iesirii la pensie

buna seara
va rog sa imi sp daca un barbat, nascut ;a data de 06.06.1954 cu o vechime totala de 38 ani 1 luna si 28 zile si cu 19 ani si 8 luni gr II+6ani si 3 luni grupa I poate iesi la pensie anul acesta
multumesc
1. Pentru cei 25 de ani si 11 luni lucrati in gr.I si gr.a II-a beneficiati de o reducere a varstei standard de pensionare de 5 ani si 6 luni, adica va puteti pensioan de limita de varsta la 59 de ani si 6 luni, incepand cu 6 decembrie 2013.
2. Conform Legii 263/2010 perioadele in care ati lucrat in gr.I si a II-a de munca, deci inainte de 01.04.2001, se cumuleaza si sunt considerate perioade lucrate in conditii deosebite de munca.