avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 743 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... asigurare
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

asigurare

eu nu sunt in tara si vreau sa-mi asigur casa din romania.....poate sa o faca mama mea in locul meu? eu nu am cum sa ajung pana pe 15 iulie 2001 cind e ultima zi pt asigurare.si daca se poate ce acte ai trebuie? Va multumesc! Alina
Cel mai recent răspuns: miliardar , utilizator 12:04, 17 Ianuarie 2011
sa-i faceti o procura pe numele mamei dvs ca dansa sa poate incheia asigurarea in locul dvs.
copie de la buletin , pe verso scrieti din ce an este construit blocul , suprafata utila, din ce este blocul construit si ce sistem de incalzire are, la care adaugati 90 de ron in functie cat este euro in ziua respectiva ...20 de euro si se face lejer fara bataie de cap o poate face oricine far nici o obligatie
Polita poate fi incheiata de catre oricine in numele dv. Mama dv va trebui sa cunoasca date despre locuinta dv, adica suprafata construita, anul in cara afost construita locuinta, adresa din buletinul proprietarului , CNP-ul acestuia si sa aiba o copie dupa cardul sau BI dv de identitate.
Ultima modificare: Luni, 17 Ianuarie 2011
Adrian Tudor, Consultant asigurari
VIRGINIA RADU a scris:

copie de la buletin , pe verso scrieti din ce an este construit blocul , suprafata utila, din ce este blocul construit si ce sistem de incalzire are, la care adaugati 90 de ron in functie cat este euro in ziua respectiva ...20 de euro si se face lejer fara bataie de cap o poate face oricine far nici o obligatie


Eu nu am mai auzit sa se ceara sistemul de incalzire pe care il foloseste imobilul, asta trebuie sa fie ceva lege noua de care nu am auzit inca; daca incheiati polita obligatorie numai va costa 20 euro, la unele societati 80 ron fix, sau daca incheiati una facultativa de tip PAD PLUS costa MINIM 20 euro.
Polita poate fi incheiata de mama dumneavoastra, fara sa fie nevoie de procura, si nu trebuie copie dupa buletin dumneavoastra, ci doar sa se stie adresa din buletin; pana la urma este interesul dumneavoastra sa dati datele exacte ca sa puteti beneficia de polita in caz de risc.
Ultima modificare: Luni, 17 Ianuarie 2011
miliardar, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Asigurare locuinte BogdanGradinaru BogdanGradinaru Am o camera de camin cu o suprafata totala de 11 mp la ultimul etaj (etajul 4) intr-un bloc din beton in Craiova. Valoarea acestei locuinte este de maxim ... (vezi toată discuția)
Asigurare casa ContSters185131 ContSters185131 buna ziua, as dori si eu inform ref la asigurarea obligatorie a locuintei(apartament). care este data limita ptr intocmirea acesteia,cuantumul si alte ... (vezi toată discuția)
Asigurarea pentru locuinte araoil araoil nu prea stiu, cat de obligatoriu este asigurarea de locuinte la noi si care sunt urmarile daca nu te asiguri.agentii care iti bat zilnic la usa, nu cunosc ... (vezi toată discuția)