avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 322 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Pasi de urmat - autorizare constructie balcon
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Pasi de urmat - autorizare constructie balcon

buna seara
Va rog daca ma puteti indruma unde trebuie sa merg si ce acte trebuie sa am( aviza) pentru a obtine autorizatia de construire a unui balcon la sufragerie - parter.
Mentinez ca vreau doar sa torn o placa de beton ( podeaua) si restul balconului sa il fac din termopan.

multumesc
Cel mai recent răspuns: doina_manuela , utilizator 21:44, 16 Ianuarie 2011
Toate informatiile necesare, toate actele si aprobarile le veti obtine de la primarie, Serviciul Disciplina in Constructii.
Inainte de primarie,obtineti de la asociatie toate aprobarile pentru modificare parte comuna
Pasul 1. Primarie, Serviciul Urbanism.
aici faceti cerere eliberare Certificat Urbanism pentru construire balcon.
Pasul 2. Cand obtineti CU, in el vor fi mentionate toate avizele si acordurile pe care va trebui sa le obtineti+ proiect+expertiza tehnica.
Pasul 3. Depunerea documentatiei pentru Autorizare.
Atentie: nu se aproba construirea balcoanelor la parter decat daca deasupra se afla tot balcoane!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Inchidere balcon cu termopan - teava gaze Tutzu Tutzu Am cumparat de curand un apartament la parter, cu 2 balcoane. Pentru cele 2 balcoane exista toate aprobarile, iar aceste balcoane sunt prevazute sa fie ... (vezi toată discuția)
Construire balcon la parter ContSters252142 ContSters252142 Cu respect, Forum Doresc sa va supun atentiei 2 situatii: [1] Locuiesc la parter intr-un bloc de 4 etaje, ... (vezi toată discuția)
Autorizatie modificarii constructie in apartament discreta2910 discreta2910 Buna ziua, as dori sa stiu si eu de la un jurist sau de la cineva care se pricepe fff bine cat m-ar costa autorizatia de construire a unui balcon la parterul ... (vezi toată discuția)