Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Fisa post - Manager General
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Fisa post - Manager General

Buna ziua,

Ma puteti ajuta va rog cu o fisa de post Manager General?

Multumesc anticipat!
Descrierea ocupatiei
Practicanţii unei astfel de ocupaţii coordonează schimbările în bazele de date, testează şi implementează baze de date aplicând cunoştinţe din domeniul sistemelor de management al bazelor de date.

Cod COR
213 903

Sarcini principale
Această componentă cuprinde acele sarcini aferente unei ocupaţii care au cea mai mare importanţă pentru ocupaţia respectivă şi permit diferenţierea între o persoană cu performanţe ridicate în profesia respectivă (expert) şi o persoană cu performanţe reduse (novice).
* Supervizează instalarea şi verificarea bazelor de date noi;
* Elaborează standarde şi recomandări privind folosirea şi achiziţia de soft-uri şi protejarea informaţiei;
* Implementează măsuri de protejare a informaţiilor din bazele de date;
* Elaborează metode pentru integrarea diverselor produse (ex. personalizarea/adaptarea bazelor de date comerciale);
* Calculează şi stabileşte valorile optime pentru parametrii bazelor de date;
* Modifică baze de date existente şi sisteme de management al bazelor de date;
* Supervizează programatori/analişti în efectuarea de schimbări în bazele de date sau managementul acestora;
* Stabileşte utilizatorii şi nivelul de acces al acestora pentru fiecare segment al bazei de date;
* Instruieşte utilizatorii şi răspunde întrebărilor acestora

Contextul muncii
Această componentă conţine informaţiile esenţiale despre mediul în care practicanţii unei ocupaţii îşi exercită activităţile menite să ducă la îndeplinire sarcinile aferente şi eventualele riscuri la care aceştia se expun.
1. Mediul fizic
* Majoritatea activităţilor se desfăşoară în spaţii închise – birouri
* Munca administratorului de bate de date implică petrecerea unui timp îndelungat în poziţia şezând.
2. Mediul socio-organizational
* Administratorul baze de date lucrează de obicei în echipă
3. Riscuri. Alte notificari speciale
* Această ocupaţie prezintă riscul unor probleme oftalmologice din cauza activităţii prelungite în faţa monitorului
* De asemenea există riscul unor probleme ale coloanei vertebrale cauzate de activităţi prelungite în poziţia şezând

Nivelul de educatie si calificare
Exercitarea oricărei ocupaţii necesită un anumit traseu de educaţie sau training finalizat printr-o calificare. Conform Cadrului European al Calificărilor (EQF) există 8 niveluri de calificare (N1-N8).
* Studii superioare de specialitate (nivel licenţă)
* Nivel de calificare: N6

Cunostinte si deprinderi
Cunoştinţele colecţii de informaţii relaţionate, specifice unui domeniu. Ele sunt rezultatul învăţării formale sau non/informale. Deprinderile sunt cunoştinţele procedurale, adică blocuri de cunoştinţe despre cum să faci o activitate (proceduri, strategii, tehnici), de regula cu o anumită unealtă.

Cunoştinţe referitoare la:
Calculatoare şi electronice
Administraţie şi management
Matematică
Limba engleză
Servicii clienţi şi personal

Tipuri de deprinderi
Deprinderi folosite în învăţare
Deprinderi de rezolvare a problemelor
Deprinderi de muncă cu sisteme tehnice

Aptitudini
1. Aptitudini cognitive
2. Aptitudini psihomotorii
* Nu necesită aptitudini speciale în acest registru
3. Aptitudini senzoriale
* Nu necesită aptitudini speciale în acest registru
4. Aptitudini fizice
* Nu necesită aptitudini speciale în acest registru

Alte caracteristici
Cele mai importante caracteristici, altele decât cunoştinţe, deprinderi şi abilităţi (Knowledge, skiils, abilities -KSA) sunt: interesele, surse ale satisfacţiei profesionale şi caracteristicile de personalitate.
1. Interese
Primele trei tipuri de interese în ordinea relevanţei sunt:
I C R (Investigativ, Convenţional, Realist)
2. Surse ale satisfactiei profesionale
* Creativitate în muncă
* Responsabilitate
* Autonomie
* Folosirea unor abilităţi individuale
* Realizare personală
3. Caracteristici de personalitate
* Practicantul unei astfel de ocupaţii ar trebui să fie o persoană care:
1. posedă însuşirea de a fi conştiincios; corectitudine, seriozitate. Comportamente orientate spre scopuri clar delimitate, exigenţă, rigurozitate în realizarea sarcinilor prin conştientizarea regulilor
2. au capacitatea de a judeca lucrurile şi a acţiona în mod independent, neinfluenţat de alţii în condiţii de libertate deplină.
;)
Buna ziua,

Va rog, ma puteti ajuta cu o fisa de post pt. Director Control Risc?

Multumesc f.mult!

andad a scris:

Buna ziua,

Va rog, ma puteti ajuta cu o fisa de post pt. Director Control Risc?

Multumesc f.mult!

Gasiti aici un model
[ link extern ]