Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... care era raspunsul la intrebarea
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

care era raspunsul la intrebarea

Care era raspunsul la intrebarea dnei corneliagugoasa din 9 nov.2009? scuze dar sunt nou inregistrata si inca nu m-am familiarizat. Acesta era mesajul dnei:''Buna ziua,va rog sa-mi spuneti care este instanta imediat urmatoare curtii de apel pt ca eu impreuna cu colegii mei am dori sa continuam litigiul pe care il avem cu PETROM .
Am castigat la tribunal, petrom a facut recurs la curtea de apel unde am pierdut procesul (colegii stiu despre procesul cu cota de gaze si aprovizionare toamna/ iarna),avocata pe care o avem nu ne-a dat nici o solutie pt continuarea procesului.Nu vrem sa pierdem un drept pe care l-am castigat la tribunal si care curtea de apel nu doreste sa-l recunoasca-nu mai spun faptul ca petromul a invocat diverse cauze care au intarziat procesul cel mai mult am asteptat raspunsul de la curtea constitutionala -si dupa ce l-am primit judecatorii curtii de apel au dat castig de cauza petromului.''
Raspunsul ar fi ca, in cazul in care Curtea de Apel a judecat recursul nu mai e cale de atac ... doar cai extraordinare de atac daca speta se grefeaza pe vreunul din motivele prevazute de 317-318 sau 322 cod procedura civila.
In alte conditii, instanta superioara Curtii de apel este Inalta curte de casatie si justitie.
obligatoriu este sa schimbati avocatul/a
este o posibilitate de contestatie in anulare intemeiat pe art. 317(2) c.p.c. la curtea de apel
ICCJ va putea fii investita doar cu o cerere de revizuire intemeiata pe art. 322 pct. 7 c.p.c.
selena67 a scris:

Care era raspunsul la intrebarea dnei corneliagugoasa din 9 nov.2009? scuze dar sunt nou inregistrata si inca nu m-am familiarizat. Acesta era mesajul dnei:''Buna ziua,va rog sa-mi spuneti care este instanta imediat urmatoare curtii de apel pt ca eu impreuna cu colegii mei am dori sa continuam litigiul pe care il avem cu PETROM .
Am castigat la tribunal, petrom a facut recurs la curtea de apel unde am pierdut procesul (colegii stiu despre procesul cu cota de gaze si aprovizionare toamna/ iarna),avocata pe care o avem nu ne-a dat nici o solutie pt continuarea procesului.Nu vrem sa pierdem un drept pe care l-am castigat la tribunal si care curtea de apel nu doreste sa-l recunoasca-nu mai spun faptul ca petromul a invocat diverse cauze care au intarziat procesul cel mai mult am asteptat raspunsul de la curtea constitutionala -si dupa ce l-am primit judecatorii curtii de apel au dat castig de cauza petromului.''

Impotriva hotararii pronuntate in recurs nu mai puteti formula decat una din caile extraordinare de atac - contestatie in anulare si/sau revizuire.
Acestea pot fi exercitate in conditiile si in termenele prevazute de Codul de procedura civila.

P.S.
revizuirea pe art.322 pct.7 C.proc.civ. implica anumite conditii de admisibilitate , iar in acest caz nu cred ca sunt indeplinite.

art.322 pct.7 : daca exista hotarari definitive potrivnice date de instante de acelasi grad sau de grade deosebite, in una sau aceeasi pricina, intre aceleasi persoane, avand aceeasi calitate. Aceste dispozitii se aplica si in cazul cand hotararile potrivnice sunt date de instante de recurs. In cazul cand una dintre instante este Curtea Suprema de justitie, cererea de revizuire se va judeca de aceasta instanta;
Mai mult decat atat, unii din fostii mei colegi au fost citati si chemati in instanta pt intoarcerea executarii silite. Mentionez ca sunt in tara diferite solutii, cauza fiind aceeasi. Nu pot intelege cum unii colegi din tara au primit castig de cauza si la recurs iar altii nu. Drept urmare unii raman cu banii incasati pe aceste drepturi salariale iar altii trebuie sa-i inapoieze. Pt cei care sunt acum citati in proces cu OMV PETROM pt reintoarcerea executarii silite, exista vreo sansa de atac?
Impotriva unei hotarari pronuntate intr-o actiune ce are ca obiect intoarcerea executarii, se pot exercita caile de atac in conditiile legii.