Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... sfat reintegrare
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

sfat reintegrare

In urma unui litigiu cu angajatorul, in favoarea fostului salariat a fost dispusa anularea deciziei de concediere, a fost reintegrat si s-a dispus plata drepturilor cuvenite pana la reintegrarea efectiva.
Hotararea Tribunalului este executorie. Pana acum nu a fost inca redactata si comunicata hotararea.
Ce ar trebui sa faca salariatul ?
1) sa astepte sa-i fie comunicata hotararea si apoi sa solicite angajatorului reintegrarea si plata sumelor cuvenite?
2) sa solicite reintegrarea pe baza unui certificat privind solutia pronuntata ?
3) sa astepte sa fie "rechemat" de angajator ?
Daca nu se prezinta la munca dupa pronuntarea hotararii, angajatorul nu ar putea sa dispuna o noua concediere pentru absente neotivate ?
Multumesc.
absente nemotivate :D cam foarte greu...
mai bine sa astepte, poate angajatorul nu va face recurs!
sxamo39_p a scris:

In urma unui litigiu cu angajatorul, in favoarea fostului salariat a fost dispusa anularea deciziei de concediere, a fost reintegrat si s-a dispus plata drepturilor cuvenite pana la reintegrarea efectiva.
Hotararea Tribunalului este executorie. Pana acum nu a fost inca redactata si comunicata hotararea.
Ce ar trebui sa faca salariatul ?
1) sa astepte sa-i fie comunicata hotararea si apoi sa solicite angajatorului reintegrarea si plata sumelor cuvenite?
2) sa solicite reintegrarea pe baza unui certificat privind solutia pronuntata ?
3) sa astepte sa fie "rechemat" de angajator ?
Daca nu se prezinta la munca dupa pronuntarea hotararii, angajatorul nu ar putea sa dispuna o noua concediere pentru absente neotivate ?
Multumesc.

Cred ca cel mai bine este sa astepte comunicarea hotararii si apoi sa ceara punerea in executare a acesteia.