Forum Discuţii juridice Protecţia consumatorului, ... Infiltratii
Discuție deschisă în Protecţia consumatorului, garanţii şi probleme asociate produselor şi serviciilor

Infiltratii

Buna ziua,

Am o problema cu un apartament pe care l-am achiziționat in octombrie 2009, acest apartament este situat la etajul 3 din 4, dar etajul 4 este etaj restrans si deasupra apartamentului meu este o terasa. Problema este ca de cand a venit frigul si ninsoarea am probleme de infiltratie si mucegai, am anuntat constructorul si a venit un reprezentant sa verifice situatia, rapunsul a fost ca situatia se poate remedia doar la primavara si infiltratiile vin de la acoperisul balconului care nu este izolat si nu de la terasa,deoarece acesta a fost izolat. In cazul in care constructorul nu va remedia situația care ar fii pasi de urmat, avand in vedere ca acoperisul balconului face parte din indivize comune si din cate am inteles nu pot face reparatii pe cont propriu? Va rog sa îmi comunicați si cat este garantia pentru infiltrații?
Va multumesc.
Exista un proces verbal de primire-predare a constructiei catre proprietari,al constructorului ?
nu stiu sa fie, eu cel putin am cumparat apartamentul de la o persoana fizica care a cumparat-o de la constructor, iar aceea persoana nu mi-a dat nici un proces verbal, am vazut doar contractul la notar unde scria ca pentru finisaje garantie 1 an, iar pentru alte vicii conform legii.
Verificati existenta acestuia la Asociatia de Proprietari si vedeti prevederile acestuia,daca exista,