avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1892 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Protecţia consumatorului, ... Infiltratii
Discuție deschisă în Protecţia consumatorului, garanţii şi probleme asociate produselor şi serviciilor

Infiltratii

Buna ziua,

Am o problema cu un apartament pe care l-am achiziționat in octombrie 2009, acest apartament este situat la etajul 3 din 4, dar etajul 4 este etaj restrans si deasupra apartamentului meu este o terasa. Problema este ca de cand a venit frigul si ninsoarea am probleme de infiltratie si mucegai, am anuntat constructorul si a venit un reprezentant sa verifice situatia, rapunsul a fost ca situatia se poate remedia doar la primavara si infiltratiile vin de la acoperisul balconului care nu este izolat si nu de la terasa,deoarece acesta a fost izolat. In cazul in care constructorul nu va remedia situația care ar fii pasi de urmat, avand in vedere ca acoperisul balconului face parte din indivize comune si din cate am inteles nu pot face reparatii pe cont propriu? Va rog sa îmi comunicați si cat este garantia pentru infiltrații?
Va multumesc.
Cel mai recent răspuns: Radu Gabrian , Mediator 00:28, 18 Ianuarie 2011
Exista un proces verbal de primire-predare a constructiei catre proprietari,al constructorului ?
nu stiu sa fie, eu cel putin am cumparat apartamentul de la o persoana fizica care a cumparat-o de la constructor, iar aceea persoana nu mi-a dat nici un proces verbal, am vazut doar contractul la notar unde scria ca pentru finisaje garantie 1 an, iar pentru alte vicii conform legii.
Verificati existenta acestuia la Asociatia de Proprietari si vedeti prevederile acestuia,daca exista,

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Apartament nou. vicii ascunse descoperite. pot denunta contractul? in cat timp trebuie sa remedieze constructorul problemele? bpapiiro bpapiiro Salut, in 2008 am achizitionat un apartament + garaj la subsolul blocului. Insa, am descoperit mai multe vicii ascunse si ori de cate ori ma duc la ... (vezi toată discuția)
Balconul neacoperit considerat acoperisul blocului? SorinPd SorinPd Bună ziua, Locuiesc într-un bloc de apartamente la ultimul etaj, iar vecinul de la etajul inferior este inundat din cauza ploilor. Menționez faptul ca ... (vezi toată discuția)
Responsabilitatile asociatiei de proprietari AuroraZ AuroraZ Buna ziua, In cazul apartamentelor noi, aflate in garantie, asociatia de proprietari nu are nici o responsabilitate? Locuim intr-un bloc nou la ultimul etaj, ... (vezi toată discuția)