Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Speta mostenire
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Speta mostenire

Persoana decedata nu a fost casatorita si nu are copii, traieste mama acesteia si doi frati. Imobilul a fost dobandit prin contract de vanzare cumparare cu drept de uzufruct viager de la mama care la randul ei l-a dobandit prin mostenire legala in urma decesului sotului si a renuntarii la mostenire a celor doi fii in favoarea acesteia.
Intrebarea este cui revine mostenirea in acest caz, numai mamei sau si celor doi fii?
Va multumesc!
Dreptul la succesiune este si al mamei(1/4) si al fratilor(3/4- amandoi). Oricare dintre acestia poate renunta insa la dreptul sau.
Cei doi fii ai sotului predecedat au renuntat la mostenirea dupa tatal lor.

Pe mama vitrega nu o mostenesc.