Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... sfat juridic
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

sfat juridic

Buna seara!Dupa moartea tatalui,eu si sora mea am cedat partea noastra de mostenire(casa parinteasca) fratelui,cu conditia sa aiba grija de mama.Actul este cu clauza de intretinere,dupa decesul mamei,fratele sa devina unic mostenitor.Dumnezeu avrut ca fratele nostru sa moara int-un accident.Relatiile dintre sotia sa si mama au devenit foarte tensionate.S-a ajuns ca mama sa fie lasata intr-o bucatarioara,fara acces la apa,lumina,restul casei fiind incuiat.Situatia dureaza de 3 ani,si cu toate discutiile omenesti avute cu cumnata,lucrurile sunt la fel.Ma intreb,in afara de tribunal,nu mai exista o alta solutie ca fata asta,careia i-am acordat tot sprijinul si dragostea noastra,sa inteleaga?E foarte dureros...Va multumesc!
"actul" a fost o donatie sau o vanzare-cumparare? fratele a avut copii?
mamon a scris:

Dupa moartea tatalui,eu si sora mea am cedat partea noastra de mostenire(casa parinteasca) fratelui,cu conditia sa aiba grija de mama.

In primul rand, o renuntare la mostenire nu se poate face in favoarea cuiva expres numit, ci pur si simplu se declara straini de acea succesiune.
Partea celui care renunta se imparte in mod egal la ceilalti mostenitori.
In al doilea rand, la decesul tatalui, mama nu a venit la succesiune, ci numai cei trei copii,(dvs, sora si fratele)?
In al treilea rand, acel act este simplu contract de intretinere sau contract de vanzare-cumparare cu drept de uzufruct? Si cine sunt partile semnatare, numai fratele decedat, sau si sotia lui?
Dati prea putine date pentru un raspuns complet.
Marcel Mihalache, Avocat
1.Este un contract de intretinere
2.Mama renunta la cota indiviza de 1/2 in favoarea fratelui si a sotiei acestuia
3.Prin asta ,ei se obliga sa asigure mamei intretinere pe toata durata vietii,in fc de posibilitatile acestora si nevoile mamei
4.Dobanditorii intrau in stapinirea cotei de 1/2 din casa(la data semnarii contractului) ,dupa decesul mamei,(cealalta jumatate)
iar transmitatoarea intelege sa-si rezerve un drept de uzufruct viager asupra acesteia
6.In caz de nerespectarea obligatiei de intretinere,din partea dobinditorilor,eu,transmitatoarea imi rezerv dreptul de a cere instantei judecatoresti rezolutiunea contractullui intemeiul art.1020 din codul civil,iar daca acest lucru nu este posibil,transformarea obligatiei de intretinere in despagubiri cu obligarea debitorilor la plata unei sume platita periodic cf art.1075 din codul civil
7.Fratele are un copil si au semnat amandoi,si fratele si sotia
Am citat din contractul de intretinere.Va multesc!
1.Este un contract de intretinere
2.Mama renunta la cota indiviza de 1/2 in favoarea fratelui si a sotiei acestuia
3.Prin asta ,ei se obliga sa asigure mamei intretinere pe toata durata vietii,in fc de posibilitatile acestora si nevoile mamei
4.Dobanditorii intrau in stapinirea cotei de 1/2 din casa(la data semnarii contractului) ,dupa decesul mamei,(cealalta jumatate)
iar transmitatoarea intelege sa-si rezerve un drept de uzufruct viager asupra acesteia
6.In caz de nerespectarea obligatiei de intretinere,din partea dobinditorilor,eu,transmitatoarea imi rezerv dreptul de a cere instantei judecatoresti rezolutiunea contractullui intemeiul art.1020 din codul civil,iar daca acest lucru nu este posibil,transformarea obligatiei de intretinere in despagubiri cu obligarea debitorilor la plata unei sume platita periodic cf art.1075 din codul civil
7.Fratele are un copil si au semnat amandoi,si fratele si sotia
Am citat din contractul de intretinere.Va multesc!

Citeste mai mult: www.avocatnet.ro/content/for...
Si care este problema ca mama sa solicite instantei rezolutiunea contractului, pe motiv de neindeplinirea conditiilor contractuale?
Beneficiari ai contractului erau fratele si sotia, cu obligatia de intretinere in solidar.
In conditiile in care fratele a decedat, obligatia trebuia s-o continue sotia acestuia, ca semnatara a contractului si beneficiara a acestuia.
Nu are importanta faptul ca fratele are copii, mama dvs.poate sa ceara rezolutiunea contractului impotriva cumnatei.