Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... concediu crestere copil
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

concediu crestere copil

Urgent!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Incepand cu 8 noiembrie 2010 si pana la 31 ianuarie 2011 am un numar de trei certificate medicale pentru sarcina si lauzie, eliberate succesiv.
In data de 9 ianuarie 2011 am nascut .
Intrebare: Unde se termina sau care este data la care inceteaza concediul de maternitate (sarcina si lauzie) ?
Cand incepe concediul pentru cresterea copilului ?
Multumesc!
Daca ati nascut pe data de 09.01.2011, concediul pentru cresterea copilului va putea incepe dupa efectuarea obligatorie a celor 42 de zile de concediu postnatal.
1. Concediul de maternitate inceteaza dupa efectuarea celor 126 de zile.
2. OUG 111/2010 prevede:
Art. 15
(1) Drepturile prevazute de prezenta ordonanta de urgenta reprezentand indemnizatii si stimulent de insertie se stabilesc dupa cum urmeaza:
a) incepand cu ziua urmatoare celei in care inceteaza, conform legii, concediul de maternitate, daca cererea este depusa in termen de 60 de zile lucratoare de la acea data;
b) incepand cu data nasterii copilului, daca cererea este depusa in termen de 60 de zile lucratoare de la acea data, in cazul persoanelor care nu indeplinesc conditiile, conform legii, pentru acordarea concediului de maternitate si a indemnizatiei aferente;
3. Observam ca OUG 111/2010 nu mai prevede posibilitatea de a intra in CCC inainte de terminarea concediului de maternitate (cele 126 de zile), adica incepand cu a 43-a zi de la nastere, indiferent daca nu s-a efectuat tot concediul de maternitate.
4. Dar sa asteptam si Normele de aplicare sa vedem daca aduce precizari in legatura cu acest aspect.