Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... amenintara cu viol si bataie
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

amenintara cu viol si bataie

NU stiu cum sa fac...prietena mea lucreaza la o argintarie intr-un complex foarte mare din brasov....acum 4 ile a fost amenintata de un individ cu bataia si ulterior cu viol.cei care se ocupa de paza in acel complex nu fac nimica.ideea e ca tipul nu e la prima fapta de genul,ii tot face vizite la locul de munca..ii vorbeste foarte urat,aducandu-i injurii chiar daca sunt oameni de fata.si nu stiu ce sa fac....imi este frica de ce i sar putea intampla..ce pot sa fac.nu stiu nimic de acest individ, nimeni nu stie sau nu vor sa spuna de frica...ajutatima va rog....
Sa faca o plangere la politie pentru amenintare, mai ales ca exista matrori.
bun...fac reclamatie.Dar problema e cu stiu cum il cheama defapt...stiu doar porecla..si martori ....nimeni nu vrea sa sa zica nimca(de frica)
Sa faca plangerea aratandu-l pe faptuitor ca fiind persoana al carui nume nu-l cunoste dar lucreaza la...si are porecla...., indicand si martorii. Organul de urmarire penala stie ce are de facut.
multumesc mult de tot pentru sfat...