Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... Magazin pe internet
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

Magazin pe internet

Doresc sa imi deschid un magazin de hainute pe blogul meu vreau sa aflu; de ce am nevoie si cum trebuie sa procedez pentru a-l deschide.
As mai vrea sa aflu cum se procedeaza in cazul in care vrei sa te asociezi cu cineva. Poti sa iti pierzi afacerea daca o deschizi pe adresa asociatului?

Multumesc anticipat :)
in primul rand va trebui sa infiinatti o firma, sau macar un PFA. sa emiteti factura pentru fiecare vanzare. nu mai credeti tot ceea ce cititi: persoana care si-a pierdut afacerea pt ca a deschis firma pe adresa asociatului cine stie ce altceva a mai facut de a ajuns in situatia respectiva.
daca cereti plata ramburs prin posta sau curier, taiati si chitanta.
din cate stiu, curierul va poate vira banii si in banca si atunci inregistrati incasarea pe extrasul de cont bancar, adica emiteti doar factura.
Multumesc
Cum se poate deschide firma? Care sunt conditiile?
mergeti la registrul comertului si aflati tot ceea ce va intereseaza. din pacate eu sunt doar contabil, nu jurist :)
multumesc