Forum Discuţii juridice Dreptul, calculatorul meu şi ... câștigãtor descalificat ?
Discuție deschisă în Dreptul, calculatorul meu şi internetul

câștigãtor descalificat ?

Am participat la un concurs si am fost anuntat castigator. A fost si o premiere unde s-au citit castigatorii.
A existat si un regulament.
Am primit pe email si voucherul insa cand am comandat produse pe site unul din sponsori refuza sa-mi valideze comanda si sa mi-o trimita din cauza faptului ca mi-am exprimat nemultumirea pe email ca nu au nici un produs marca lor in stoc si trebuie sa astept luni intregi pentru a stii daca primesc sau nu produsul respectiv.

Am intrebat organizatorii ce decizie au luat, insa au adoptat o strategie de "tacere" pt ca nu au infirmat sau confirmat calitatea de descalificat a mea, asta dupa ce mi-au pronuntat numele ca si castigator in gala respectiva. Pe toate canalele m-au declarat castigator insa sponsorul lor refuza sa-mi trimita premiul.

Ce as putea sa fac ? Le-am trimis mail insa nu raspund in nici un fel. Sa apelez la un avocat ? Ar rezolva ceva ?
adrian12, utilizator
"sa nu angajeze numele proiectului , al organizatorilor, sponsorilor sau al membrilor juriului in contexte defaimatoare, care pot aduce prejudicii imaginii acestora" ar fi una din cauzele de descalificare.
ei zic ca au produse asus disponibile.
m-as lipsi de voucher si as povesti pe blog
gi-jane2, moderator
Tocmai de disponibilitatea produselor m-am legat. Ei spun ca le au in stoc pe site insa la o comanda te suna sa iti propuna sa le iei produsele de acelasi tip dar mai scumpe.

Nu am postat un articol pe site sau sa le defaimez in vreun fel imaginea. Inca astept raspunsul lor, insa nu stiu cat mai pot astepta. Ma gandeam ca odata ce m-au declarat castigator strigandu-mi numele si postand peste tot lista castigatorilor sa le cer cumva daune. Credeti ca un avocat ma poate ajuta in aceasta privinta ? E ciudat sa fii declarat castigator (si am lucrat 2 luni intregi pentru asta) ca mai apoi dupa ce au zis ca-ti dau premiul sa iti spuna ca te-au descalificat. Acolo sunt mai multi sponsori, unul dintre ei a zis ca el nu-mi da premiul.

ps: v-as ruga sa stergeti numele lor in situatia in care vin la mine si imi spun ca acest post il gasesc defaimator ...
adrian12, utilizator
pana sa apelati la avocat, puteti face o sesizare impreuna cu dovezile ce le aveti, la protectia consumatorului.
multumesc mult pentru sprijin.
am contactat ceilalti sponsori si organizatori si se pare ca maine voi fi contactat pt revendicarea premiului.

va doresc o zi minunata.