avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 545 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul, calculatorul meu şi ... câștigãtor descalificat ?
Discuție deschisă în Dreptul, calculatorul meu şi internetul

câștigãtor descalificat ?

Am participat la un concurs si am fost anuntat castigator. A fost si o premiere unde s-au citit castigatorii.
A existat si un regulament.
Am primit pe email si voucherul insa cand am comandat produse pe site unul din sponsori refuza sa-mi valideze comanda si sa mi-o trimita din cauza faptului ca mi-am exprimat nemultumirea pe email ca nu au nici un produs marca lor in stoc si trebuie sa astept luni intregi pentru a stii daca primesc sau nu produsul respectiv.

Am intrebat organizatorii ce decizie au luat, insa au adoptat o strategie de "tacere" pt ca nu au infirmat sau confirmat calitatea de descalificat a mea, asta dupa ce mi-au pronuntat numele ca si castigator in gala respectiva. Pe toate canalele m-au declarat castigator insa sponsorul lor refuza sa-mi trimita premiul.

Ce as putea sa fac ? Le-am trimis mail insa nu raspund in nici un fel. Sa apelez la un avocat ? Ar rezolva ceva ?
Ultima modificare: Luni, 17 Ianuarie 2011
adrian12, utilizator
Cel mai recent răspuns: adrian12 , utilizator 23:21, 17 Ianuarie 2011
"sa nu angajeze numele proiectului , al organizatorilor, sponsorilor sau al membrilor juriului in contexte defaimatoare, care pot aduce prejudicii imaginii acestora" ar fi una din cauzele de descalificare.
ei zic ca au produse asus disponibile.
m-as lipsi de voucher si as povesti pe blog
Ultima modificare: Luni, 17 Ianuarie 2011
gi-jane2, moderator
Tocmai de disponibilitatea produselor m-am legat. Ei spun ca le au in stoc pe site insa la o comanda te suna sa iti propuna sa le iei produsele de acelasi tip dar mai scumpe.

Nu am postat un articol pe site sau sa le defaimez in vreun fel imaginea. Inca astept raspunsul lor, insa nu stiu cat mai pot astepta. Ma gandeam ca odata ce m-au declarat castigator strigandu-mi numele si postand peste tot lista castigatorilor sa le cer cumva daune. Credeti ca un avocat ma poate ajuta in aceasta privinta ? E ciudat sa fii declarat castigator (si am lucrat 2 luni intregi pentru asta) ca mai apoi dupa ce au zis ca-ti dau premiul sa iti spuna ca te-au descalificat. Acolo sunt mai multi sponsori, unul dintre ei a zis ca el nu-mi da premiul.

ps: v-as ruga sa stergeti numele lor in situatia in care vin la mine si imi spun ca acest post il gasesc defaimator ...
Ultima modificare: Luni, 17 Ianuarie 2011
adrian12, utilizator
pana sa apelati la avocat, puteti face o sesizare impreuna cu dovezile ce le aveti, la protectia consumatorului.
multumesc mult pentru sprijin.
am contactat ceilalti sponsori si organizatori si se pare ca maine voi fi contactat pt revendicarea premiului.

va doresc o zi minunata.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Am fost anuntat ca am castigat un concurs si nu am primit premiul Catalin553 Catalin553 Salut , in data de 15 septembrie 2016 am fost anuntat ca am castigat un concurs (la care m-am inscris personal) organizat de un site(din Romania) de stiri din ... (vezi toată discuția)
Concurs online cu premii - descalificat in afara regulamentului de concurs ioandir ioandir stimati domni, am participat la un concurs organizat pe facebook si am fost descalificat pe un motiv care nu apare in regulament si anume ca m-au votat mai ... (vezi toată discuția)
Produs platit - niciodata livrat robert_11 robert_11 Buna ziua. Am o mare problema cu o firma de vanzari online. Am achizitionat de la ei in luna Septembrie, un TV la promotie. Promotia la acest produs era ... (vezi toată discuția)