Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale infiintarea bisericilor din romania
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

infiintarea bisericilor din romania

care este numarul minim de membri pentru infiintarea legala a unei biserici ?
Din punct de vedere legal,pentru infiintarea unei biserici sunt necesare semnaturile de acord a cel putin 21 de persoane adulte.
As vrea sa stiu si eu daca cineva are mai mute cunostinte in domeniu care este legislatia si procedeura pentru infiintare de biserici sau organizatii religioase. Multumesc.
Nu exista legislatie in acest sens. V-as da o sugestie;inregistrati organizatia religioasa ca o societate civila (ce necesita hotarare judecatoreasca si evident actele aferente)
Ca sa construiti o biserica aveti nevoie de autorizatie de la patriarhie ...daca e otodoxa.
Am observat ca au aparut biserici SRL..Va dau doua exemple in orasul Chitila ..sau in Bucuresti, cartierul Nitu Vasile.Poate luati legatura cu acei preoti.