avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 981 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... Asigurare auto RCA
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

Asigurare auto RCA

In data de 26.10.2010, am suferit un accident usor, soldat cu avarii (minore) la ambele autovehicule implicate.
Autoturismul condus de mine a fost lovit de un alt autoturism care a efectuat manevra de mers cu spatele fara sa se asigure. M-am ales cu spoilerul fata, grila si masca proiectorului dreapta sparte.
Am fost la politie, unde am intocmit toate actele. Conducatorul vinovat este asigurat la EuroIns.
Mentionez ca am incercat inrepetate randuri sa iau legatura telefonic cu firma asiguratoare, dar, la numerele de telefon afisate pe site nu raspunde nimeni!X-(
Exista vreun termen legal in care trebuie intocmit dosarul de daune? Din cauza serviciului n-am reusit pana acum sa ajung la sediul asiguratorului (exista un singur sediu pentru Municipiul Bucuresti, in zona Pipera).
Cel mai recent răspuns: Callypso , utilizator 17:44, 18 Ianuarie 2011
Normal traba asta trebuie sa o faca compania dv de asigurari dupa declaratia accidentului. Nu l-ai facut?.
In acest caz va trebui sa mergeti direct la centrul de daune Euroins pentru rezolvarea problemei
Aceasta problema nu se poate rezolva telefonic.Procesul verbal de la politie stabileste numai vinovatia.
Depuneti o cerere de despagubire la asiguratorul RCA.Acesta intocmeste un proces-verbal de constatare a pagubelor.

Cu privire la termen.Cum poate fi intocmit un dosar de dauna daca din luna octombrie nu reusiti sa ajungeti?
Aveti obligatia sa instiintati in cel mai scurt timp asiguratorul cu privire la producerea evenimentului.


La trei luni dupa eveniment, mai ales cu acest asigurator nu vad sa rezolvati ceva. Si in acest caz nu este vina celui care v-a accidentat ci a dv pt ca nu v-ati prezentat la timp la asigurator pt a aviza dauna. Incercati totusi ,dar nu prin telefon ci prin deplasarea cu autoturismul la sediul lor pt a efectua constatarea. dupa efectuarea constatarii aveti la dispozitie 3 ani pt repararea masinii.
Va multumesc tuturor pentru raspunsuri! =D>

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Accident cu victime ContSters180923 ContSters180923 am avut si eu un accident pe 15-10-2011, cel care a intrat in mine avea asigurare oblicatorie la EUROINS. am incercat sa sun azi la numerele de pe politza de ... (vezi toată discuția)
Dosar dauna rca nesolutionat Gabriela1111 Gabriela1111 Buna ziua, In decembrie 2016 am fost lovita de catre un autoturism ce nu mi-a acordat prioritate.Nu am chemat politia ci am completat amiabila. Proprietarul ... (vezi toată discuția)
Masina retinuta de atelier dani-grad dani-grad Aveam masina parcata in fata casei iar un incepator incercand sa parcheze mi-a smuls spoilerul fata cu proiector, senzori parcare, niste cleme de la far ... (vezi toată discuția)