Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... Asigurare auto RCA
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

Asigurare auto RCA

In data de 26.10.2010, am suferit un accident usor, soldat cu avarii (minore) la ambele autovehicule implicate.
Autoturismul condus de mine a fost lovit de un alt autoturism care a efectuat manevra de mers cu spatele fara sa se asigure. M-am ales cu spoilerul fata, grila si masca proiectorului dreapta sparte.
Am fost la politie, unde am intocmit toate actele. Conducatorul vinovat este asigurat la EuroIns.
Mentionez ca am incercat inrepetate randuri sa iau legatura telefonic cu firma asiguratoare, dar, la numerele de telefon afisate pe site nu raspunde nimeni!X-(
Exista vreun termen legal in care trebuie intocmit dosarul de daune? Din cauza serviciului n-am reusit pana acum sa ajung la sediul asiguratorului (exista un singur sediu pentru Municipiul Bucuresti, in zona Pipera).
Normal traba asta trebuie sa o faca compania dv de asigurari dupa declaratia accidentului. Nu l-ai facut?.
In acest caz va trebui sa mergeti direct la centrul de daune Euroins pentru rezolvarea problemei
Aceasta problema nu se poate rezolva telefonic.Procesul verbal de la politie stabileste numai vinovatia.
Depuneti o cerere de despagubire la asiguratorul RCA.Acesta intocmeste un proces-verbal de constatare a pagubelor.

Cu privire la termen.Cum poate fi intocmit un dosar de dauna daca din luna octombrie nu reusiti sa ajungeti?
Aveti obligatia sa instiintati in cel mai scurt timp asiguratorul cu privire la producerea evenimentului.

La trei luni dupa eveniment, mai ales cu acest asigurator nu vad sa rezolvati ceva. Si in acest caz nu este vina celui care v-a accidentat ci a dv pt ca nu v-ati prezentat la timp la asigurator pt a aviza dauna. Incercati totusi ,dar nu prin telefon ci prin deplasarea cu autoturismul la sediul lor pt a efectua constatarea. dupa efectuarea constatarii aveti la dispozitie 3 ani pt repararea masinii.
Va multumesc tuturor pentru raspunsuri! =D>