Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... plata casa de sanatate
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

plata casa de sanatate

as dori sa stiu daca un pensionar de drept care a iesit la pensie din 2004 dupa 25 ani de grupa intai si detine din 2005 un pfa este obligat sa plateasca contributia la casa de sanatate?
Da ! Din pacate !

Baza legala:
Legea nr.95 din 2006, art.257, lit.b).

- se aplica 6,5 % pana in 2008 si respectiv 5,5% la venitul net obtinut din PFA;
- venit net = venit brut - cheltuieli deductibile.

Termenul de prescriptie este 5 ani. Adica la data de 17 ian 2011 , organul fiscal va poate solicita plata contributiilor la sanatate numai pentru anii: 2006; 2007; 2008; 2009 si 2010, contributiile la sanatate datorate in anul 2005 (anul cand ati deschis PFA-ul) sunt prescrise (adica pentru anul 2005 nu vi se mai poate solicita nici un impozit sau taxa aferente veniturilor obtinute)
suteual a scris:

Da ! Din pacate !

Baza legala:
Legea nr.95 din 2006, art.257, lit.b).

- se aplica 6,5 % pana in 2008 si respectiv 5,5% la venitul net obtinut din PFA;
- venit net = venit brut - cheltuieli deductibile.

Termenul de prescriptie este 5 ani. Adica la data de 17 ian 2011 , organul fiscal va poate solicita plata contributiilor la sanatate numai pentru anii: 2006; 2007; 2008; 2009 si 2010, contributiile la sanatate datorate in anul 2005 (anul cand ati deschis PFA-ul) sunt prescrise (adica pentru anul 2005 nu vi se mai poate solicita nici un impozit sau taxa aferente veniturilor obtinute)

Intre timp legea s-a tot modificat. De ex. in 2008, referitor la plata contributiei, legea spune:

(2) Contributia lunara a persoanei asigurate se stabileste sub forma unei cote de 5,5%*), care se aplica asupra:
f) veniturilor din cedarea folosinţei bunurilor, veniturilor din dividende şi dobânzi, veniturilor din drepturi de proprietate intelectuală realizate în mod individual şi/sau într-o formă de asociere şi altor venituri care se supun impozitului pe venit numai în cazul în care nu realizează venituri de natura celor prevăzute la lit. a) - e), alin. 2^1 şi art. 213 alin. (2) lit. h), dar nu mai puţin de un salariu de bază minim brut pe ţară, lunar.
Lit. f) a alin. (2) al art. 257 a fost modificată de pct. 53 al art. I din ORDONANŢA DE URGENŢÃ nr. 93 din 24 iunie 2008, publicată în MONITORUL OFICIAL nr. 484 din 30 iunie 2008.

Veniturile din a) - e) sunt:

a) veniturilor din salarii sau asimilate salariilor care se supun impozitului pe venit;
b) veniturilor impozabile realizate de persoane care desfasoara activitati independente care se supun impozitului pe venit; daca acest venit este singurul asupra caruia se calculeaza contributia, aceasta nu poate fi mai mica decat cea calculata la un salariu de baza minim brut pe tara, lunar;
c) veniturilor din agricultura supuse impozitului pe venit si veniturilor din silvicultura, pentru persoanele fizice care nu au calitatea de angajator si nu se incadreaza la lit. b);
d) indemnizatiilor de somaj;
e) veniturilor din pensiile care depăşesc limita supusă impozitului pe venit;

Apoi, prin OUG 107/2010 – Modificarea si completarea Legii nr. 95/2006 privind reforma in domeniul sanatatii, acestea s-au modificat iar:

2. La articolul 213 alineatul (2), litera h) se modifica si va avea urmatorul cuprins:
“h) pensionarii cu venituri din pensii mai mici de 740 lei;”.
3. La articolul 257 alineatul (2), litera e) se abroga.
4. La articolul 257 alineatul (2), litera f) se modifica si va avea urmatorul cuprins:
“f) veniturilor din cedarea folosintei bunurilor, veniturilor din dividende si dobanzi, veniturilor din drepturi de proprietate intelectuala realizate in mod individual si/sau intr-o forma de asociere si altor venituri care se supun impozitului pe venit, numai in cazul in care nu realizeaza venituri de natura celor prevazute la lit. a)-d), alin. (2^1) si (2^2) si art. 213 alin. (2) lit. h), dar nu mai putin de un salariu de baza minim brut pe tara, lunar.”

Scuze! Am postat cele de mai sus cu gandul la veniturile din chirii obtinute de un pensionar. Dar este indiscutabil ca legea a fost intr-o perpetua schimbare si trebuie vazut care au fost acestea ca sa nu platiti din urma, din 2005.
dariad, utilizator