Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale concedii medicale
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

concedii medicale

cum poate verifica unitatea daca salariatul este cu adevarat bonlav daca a luat concediu medical?
dicimihaela a scris:

cum poate verifica unitatea daca salariatul este cu adevarat bonlav daca a luat concediu medical?

Interesanta intrebarea. Deocamdata din punctul meu de vedere nu se poate face nimic. Va fi treaba viitoarei Inspectii sociale, care functioneaza de ani buni in alte state din uniune.
am inteles ca s a infiintat, apartin de politia comunitara, dar nu stiu nimic mai mult
Da s-a infiintat deja, dar deocamdata sunt in curs de organizare.
Vezi: www.avocatnet.ro/content/art...
DC SE FACE VIZITA LA DOMICILIUL ANGAJATULUI SI NU ESTE SE POATE FACE CEVA
Sunt unitati bugetare care au medic angajat si se solicita un control medical si la acest medic. Dar in cazul in care concediul medical este acordat de un medic specialist, eu nu vad cum poate medicul de unitate sa infirme diagnosticul specialistului.
In ceea ce priveste vizita la domiciliu, nu are nici o relevanta.